Helyum Gazı Apple Ürünlerini Pert Etti

Paylaş!

Helyum gazı Apple ürünlerini pert etti. Geçtiğimiz günlerde meydana gelen ve görenlerin bir hayli şaşırmasına neden olan bir olay, helyum gazının Apple cihazlarını nasıl mahvettiğini gözler önüne sermiş oldu. Bir sağlık merkezinde meydana gelen bu olayla ilgili basında geniş bir yer verilmesi Apple ürünlerini kullanan kişilerin korku dolu anlar yaşamasına neden oldu.

Bu sağlık merkezinde yer alan kişiler ve Apple cihazlarının kullanıcıları olayın gerçekleştiği esnada garip bir duruma maruz kaldılar. Bir anda iPhone cihazlarının ve Apple Watch cihazlarının kendilerini kapamaları şaşkınlık yarattı. O esnada hastaneye MRI cihazının kuruluyor olması cihazları kapanan kişilerin şüphelendikleri ilk durum oldu. İlk olarak MRI cihazından yayılmakta olan elektromanyetik dalgalardan şüphelenildi. Fakat hastane içerisinde Apple cihazları haricinde diğer cihazların bir zarar görmemesi sonucu kafalar karıştı. MRI cihazının kurulumu ile beraber başlayan ve cihazı bozulduktan sonra açıklama yapan Eric Woolridge, hastane genelininde aynı sorunun yaşanıp yaşanmadığını öğrenmek için genel bir soruşturma yaptı.

Android Cihazlarda Sorun Yaşanmadı

Bu durum sonrasında hastane genelini dolaşmaya karar veren Eric Woolridge, 40 adet iPhone, iPad ve Apple Watch cihazlarına etki eden bu durumun Android cihazlarda her hangi bir etki etmediğini gördü. Yapılan araştırmalar sonrasında ise Morris Hastanesi’nde kurulumu yapılmakta olan MRI cihazının bir teknik arıza sonucunda havaya helyum gazı salması sonucu cihazların hasar gördüğü şeklinde ortaya çıktı. Cihazların bozulmasına ve kendilerini aynı anda kapatmalarına neden olan helyum gazı Android cihazlarda her hangi bir sorun yaşanmaması nedeni ile şaşkınlık yarattı.

Apple firmasının üretimini yaptığı cihazlarda kuvars kristal yapılı saat pillerini kullanıyor olması akla gelen ilk etmenlerden bir tanesiydi. BIOS piline benzer bir şekilde cihazın saatini ayrıca hesaplayan bu sistem ile etkileşime giren helyum gazının cihazların kapatılmasına neden olduğu yönünde bir görüş ortaya atıldı. Apple cihazlarının her hangi bir zarara uğramaması için helyum gibi sıvılaştırılmış olan gazlardan uzak tutulması gerektiği de bu olay itibari ile ortaya çıkmış oldu. Hastanedeki 40 Apple kullanıcısının cihazları pert hale geldi.