Facebook Hikaye Arşivi Nasıl Kapatılır?

Paylaş!

Facebook’a gelen hikâyeler özelliğiyle birlikte, platforma eski canlılığı yeniden kazandırılmaya çalışılmaktadır. Facebook hikaye arşivi nasıl kapatılır? Konusunu merak eden kullanıcılar için hem sistemin içeriğine hem de arşivi kapatmaya değineceğiz.

Facebook Hikâyeler Nedir?

Facebook, son dönemlerde popülaritesini kaybederek yerini Instagram ve Snapchat gibi platformlara kaptırmakla karşı karşıya kalmıştır. Bu nedenle platform bünyesine bazı özellikler ekleyerek ön planda yer almaya çalışıyor ve hikâyeler özelliği de Facebook’un bünyesine bu şekilde eklenmiştir. Instagram’da ve Snapchat’te karşınıza çıkan hikâyeler özelliğiyle oldukça benzer bir sisteme sahiptir. Oluşturduğunuz hikâye 24 saatin sonucunda kayboluyor, fakat Facebook’da bu durum için bir arşiv oluşturulmuştur. 24 saatin sonucunda hikâye görüntülenmiyor olsa da, arşivde bir kopyası saklanmaktadır.

Facebook Hikâye Paylaşımlarınız Görecek Kişileri Ayarlamak

Facebook’ta hikâye oluştururken, bu hikâyeleri kimlerin görüntüleyebileceğine karar verebilmektesiniz. 24 saat süreyle görüntülenen hikâyeleri istediğiniz insanlarla paylaşma özgürlüğüne bu ayarlar sayesinde kavuşabiliyorsunuz.

Hikâyeyi paylaşırken, paylaşımı kimlerin görebileceğini, ‘Hikâyen’ kısmının sağ tarafından görebilirsiniz. Bu durumda hikâyeyi herkese açık, arkadaşlar veya arkadaşlarla bağlantılara paylaşabilmektesiniz. Arkadaşlarla bağlantılar seçeneğini işaretlerseniz, hikâyeleriniz hem Facebook arkadaşlarınıza görünür hem de Facebook Messenger üzerindeki bağlantılarınız ile paylaşılır.

Facebook Hikâye Arşivinin Kapatılması

Facebook hikâyeler arşivini kapatma konusunda birkaç işlem adımı uygulamanız gerekecektir. Bunun için öncelikle mobil platformlardan Facebook uygulamasına giriş sağlamalısınız. Daha sonra ana ekranda ‘Ne düşünüyorsun?’ kısmının hemen sağ alt köşesinde ‘Arşivim’ butonunu görebileceksiniz. Bu butona tıkladıktan sonra, ‘Hikâye Arşivim’ ekranına yönlendirileceksiniz. Sağ üst kısımdaki ‘Ayarlar’ butonuna tıklayarak işleme devam edin. ‘Hikâye Arşiv Ayarları’ başlıklı bir metin ile ‘Arşive Kaydet’ butonunun aktif bir şekilde yer aldığını göreceksiniz. Butonu kaydırarak aktifliği iptal ettiğiniz zaman artık hikâyelerin arşivlenmesine bir son verebilirsiniz.