Facebook Kullanım Oranlarında Büyük Düşüş

Paylaş!

Facebook kullanım oranlarında büyük düşüş. En çok tercih edilen sosyal medya platformu olan Facebook, milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor. Ancak ABD’de yapılan bir ankete göre, gençlerin artık Facebook’tan büyük oranda vazgeçtiği gözler önüne serilmiştir. 18-29 yaş arasındaki gençlere yapılan ankette, cep telefonlarından Facebook uygulamasının büyük oranda silindiği görüldü.

Son zamanlarda yaşanan güvenlik skandalları sonrasında büyük tartışmalar yaratan Facebook, kullanıcılarının gözünden de düşmeye başladı. Toplamda 3.400 kişi üzerinden yapılan ankete göre, gençlerin %44’lük kısmı, geçtiğimiz yıl içerisinde Facebook uygulamasını cihazları üzerinden kaldırmış. Bunun haricinde yaş sınırı olmaksızın tüm kullanıcıların %26’sı, en az bir kere Facebook uygulamasını cihazlardan silmiş durumda. %42’lik bir kullanıcı kitlesi ise Facebook kullanımına birkaç hafta süreyle ara vermiş görünüyor.

En Güvenilmez Sosyal Medya Platformu Seçildi

Son dönemlerde gerçekleşen skandalların ardından Facebook kullanım oranlarında büyük bir değişme olduğu görülüyor. Özellikle son yaşanan Cambridge skandalı, şirkete olan güveni azalttı. Bu skandalların ardından kullanıcıların %54’lük bir kısmı, gizlilik ayarlarında bazı temel değişiklikler yaptı. Bu durum, vazgeçilmez olarak görülen Facebook platformuna duyulan güveni de yok etmiş durumda. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan bir ankette sosyal medya kullanıcılarına, en güvenilmez sosyal medya platformu sorulmuş ve açık ara farkla Facebook yanıtı alınmıştır.

Cambridge Skandalı İle Başlayan Güven Kaybı

Facebook platformuna duyulan güvenin azalmasının ilk basamağı Cambridge skandalı olmuştu. Geçtiğimiz yıl içerisinde gerçekleşen bu veri paylaşma skandalının temel noktasında, Cambridge Analytica şirketi bulunuyordu. Gelen haberlere göre bu şirketin müşterisi olan bazı siyasi kuruluşlara, Facebook üzerinden usulsüz şekilde veri gönderiliyordu. Kullanıcılara ait bilgilerin bu şekilde gizlice sızdırılması, dünya genelinde büyük tedirginlik yaratmıştı.

Bu olay ile birlikte birçok kullanıcı Facebook gizlilik ayarlarında değişikliğe gitmiş, kullanıcıların büyük bir kısmı ise uygulamayı cihazlarından silmişti. Cambridge skandalı sonrasında yaşanan bazı güvenlik sorunları da bu durumda büyük bir etken olmuştur. Uygulamayı kullanım oranındaki düşüşler, yapılan anketlerle birlikte daha belirgin şekilde gözler önüne serilmiştir. Şu anki kullanım oranlarında Facebook’un yarı yarıya düşüş yaşadığı görülüyor.