Mars İnsanoğlu İçin Sır Olmaktan Çıkacak mı?

Paylaş!

Mars insanoğlu için sır olmaktan çıkacak mı? Mars uzun yıllar boyu dışarıdan takip ediliyordu, ancak artık Mars gezegeninin kalbine konmayı başardık. NASA, InSight adlı uzay aracını Mars yüzeyine indirmeyi başardı. Böylelikle, hep dışardan baktığımız gezegene, daha yakından bakma olanağı bulacağız. Uzay aracının inişi, zorlu oldu ama asıl zorluk bundan sonra başlayacak. InSight, yaklaşık 6 ayda Mars’a ulaştı. Mars yüzeyine inişi, 6 dakikalık bir sürede tamamlandı. Güneş panellerinin kontrolleri için 5 saat mesai harcandı. Ancak bu, 2 yıl sürmesi planlanan görev için, sadece bir başlangıç.

InSight Mars’a Hangi Görev İçin Gitti?

Uzay aracı InSight, için ilk görev, Kızıl Gezegen’in yüzeyine 5 metrelik bir delik açmak. Bu deliğin içine ise, SEIS adlı, sismometreyi yerleştirecek. Bu İç Yapı Sismik Deneyi ile Mars’ın yüzeyinin altında ne olduğu, anlaşılmaya çalışılacak. Mars gezegeni hakkında detaylı sismik verilere ulaşılmasını sağlayacak olan bu çalışma için ön hazırlık süreci birkaç ay gerektirecek.

Bilim insanları, InSight’nin görevine başlamasının Mart 2019’da mümkün olacağını söylüyorlar. Göreve başlamasından sonra, dünyaya yaklaşık 2 yıl boyunca, Mars hakkında bilgi göndermesi öngörülüyor. Uzay aracı, InSight, iniş yaptığı bölgede kalacak, pozisyonunu koruyarak, Mars’ın gizeminin çözülmesine katkı sağlayacak.

InSight Aracı Hakkında Merak Edilenler

NASA daha önce de 7 uzay aracını Mars yüzeyine indirmeyi başarmıştı. Bu sayede kızıl gezegendeki volkandan ve daha pek çok şeyden haberdar olabilmiştik. InSight ise, yer kabuğu altındaki faaliyetleri inceleyecek olması bakımından daha özel bir yerde. InSight, yaklaşık 6 ay süren bir yolculuğun sonunda, Mars gezegenine ulaştı. İniş sırasındaki 6 dakikada yaşanan sıkıntı, henüz her şeyin başlangıcı idi.

İnişin başarılı geçmesini ardından, güneş panellerini açtı. Güneş panelleri, uzay aracının enerjini karşılayacak olmasından dolayı, çalışmaması her şeyin sonu olabilirdi. Bilim insanları, yaklaşık 5 saatlik kontroller sonucu güneş panellerinin çalışır durumda olduğuna ikna oldular. Ancak kontroller bununla da bitmeyecek, bilim insanları, araca bağlı robotik kol ve başka ekipmanlar için bu kontrolleri tekrarlayacaklar. Tüm kontroller tamamlandığında, InSight, Mars yüzeyinde delik açmaya başlayacak.