Facebook Mesajları Netflix ve Spotify İçin Açtı

Paylaş!

Facebook Mesajları Netflix ve Spotify için Açtı. Teknoloji devi olarak bilinen firmaların kendi bünyelerinde kurmuş oldukları ortaklık beklenenden daha ileriye gidiyor. Facebook firmasının diğer teknoloji devi firmalar ile birden fazla veri paylaşım anlaşması mevcut. Bu anlaşmaların yapıldığı firmaların içerisinde; Amazon, Apple, Spotify, Microsoft ve Netflix gibi seçenekler bulunuyor.

Bazı durumlarda anlaşma yapılmış olan bu şirketler anlaşma sözleşmesinin bitmesinden yıllar sonra bile verilere erişim sağlayabiliyorlar. Gabriel J.X. Dance, Michael LaForgia ve Nicholas Confessore’ın The Wall Street Journals ve The Times içerisinde yer alan hikayelerine göre anlaşmalar bilinenden farklı bir boyutta.

Dokümanlara 50 kadar eski Facebook partneri ya da Facebook çalışanı, Facebook’un bazı şirketlere korumalara rağmen veri erişim izni sağladıkları ortaya çıktı. Bu kişiler Facebook firmasının 2011 yılında Federal Ticaret Komisyonu ile imzalanmış olan kişisel anlaşmaların bozulup bozulmadığını da sorguluyorlar. Bu anlaşma içerisinde Facebook firmasının veri paylaşımı, kullanıcının izninin alınıp alınmadığı durumunu da gündeme getiriyor.

150’den Fazla Firma Anlaşmadan Yararlandı

Facebook’un anlaşmaları içerisinde veri paylaşımını yapıyor olmasından kaynaklı olarak 150’den fazla firmanın bu anlaşmadan yararlandığı ileri sürüldü. Bunların çoğu diğer teknoloji firmaları olmakla beraber son olarak Netflix ve Spotify için de veri paylaşımını açan Facebook firmasının kullanıcı bilgisi dahilinde mi bu işi yaptığı ise şuan için belirsizliğini koruyor. Bu anlaşmadan faydalanmış olan firmaların uygulamaları her ay yüz binlerde kişi tarafından indirildiği için veri toplama işleminin de kolay bir şekilde sağlanması durumu ortaya çıkıyor.

En eskisi 2010 yılına ait olan anlaşmadan kaynaklı olarak firmanın hala veri toplama işlemini yaptığı da bilinen bir gerçek. Gazetecilerin yer aldıkları haberde şirketler ile Facebook firması arasındaki veri paylaşımının boyutlarını gösteren anlaşmalar belgelerde yer alıyor. Facebook partnerliklerinin temelde üçe ayrıldığı konusunda yayınlanan haberde bu partnerliklerden birinin “birleştirme” adı verilen bir sistemde yer aldığı görülüyor.

Facebook’un telefon üreticileri için yaptığı bir geliştirme seçeneği olarak bu anlamda pek çok telefon üretici teknoloji devi firma ile veri paylaşım anlaşması yapıldığı biliniyor.