Türk Telekom Hatlara Zam Yapacak

Paylaş!

Türk Telekom Hatlara Zam Yapacak. Adil Kullanım Noktası olmaksızın sunumu yapılacak olan yeni internet modelleri ile hayal kırıklığına sebep olan Türk Telekom firması, şimdi de hat kiralama bedellerine %66 oranında zaman yapacaklarını açıkladı. Türkiye’de Arap saçına dönen konulardan bir tanesi olarak ülkenin genel anlamda internet hizmeti sağladığı firma olan Türk Telekom, Adil Kullanım Noktası olmadan vereceği internet hizmetinin fiyatları, paketleri ve tarifeleri konusunda pek çok kötü haberle kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratmıştı.

Bir kötü haber de Türk Telekom’dan hat almayı düşünen kişiler için geldi. Firma kendi paketlerine, kendi tarifelerine yapmış olduğu zamların yanı sıra diğer internet servis sağlayıcılarının da sunduğu toptan hat kiralama bedeline %66 oranında zaman yapacağını açıkladı. Konu ile ilgili açıklama yapan firma, taahhütsüz ve Adil Kullanım Noktası olmadan yapılacak olan internet servis sağlayıcıları ile ilgili pek çok konuya değindi. TurkNet Bireysel İş Biriminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yapmakta olan Sinan Durmuş’tan açıklama geldi.

Sinan Durmuş Açıklama Yaptı

Firmanın yetkililerinden bir tanesi olarak bilinen Sinan Durmuş basına yaptığı açıklamada Türk Telekom firmasının yeni hat kiralama bedellerini eski müşterileri için düşün hızda %66 oranında, yüksek hızda ise %4.6 oranında arttırdığını söyledi. Üzerine vergilerin koyulması ile beraber operatörlerin yapacakları zamların normalde bu orandan çok daha fazla olmasının beklendiği ancak %66 oranına kadar düşürülebildiğini söyleyen Durmuş, alternatif operatörlerden birinin 16 MBPS hızında yer alan internet hizmeti için KDV dahil olmak üzere 43 TL civarında para alacağını söyledi.

Bu internet hizmetini satarken de hiç kar elde edemese de KDV ödemesi yapmak zorunda olduğu için minimum 58 TL’ye satışının yapmak zorunda olduğunu söyleyen Sinan Durmuş, satış, alt yapı, destek ve %25.5 KDV oranının işin içine girmesi ile beraber Özel İletişim Vergisi de eklendiği zaman minimum 80 TL’lik bir masrafın ortaya çıktığını belirtti. Bu da şimdiki fiyatın %86’sı kadar zam yapılması anlamına gelmekte ancak Türk Telekom tarafından bu oran %66 bandına indirilerek hat satışının vatandaşa bu orandan yapılması sağlanacak.