Instagram Shop Nedir? Nasıl Kullanılır?

Paylaş!

Instagram kullanıcıları, fotoğraflarını daha güzel şekillerde paylaşmak amacıyla çeşitli düzenlemeler yapmak isteyebilir. Bu düzenlemeler, genel olarak ‘shop’ olarak ifade edilir. Uygulama içerisinden Instagram Shop yapmak mümkündür. Ancak bilinmesi gereken konular; bu işlemin ne olduğu, nasıl yapılması gerektiği, yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği, gibi konulardır.

Instagram Shop Nedir?

Instagram üzerinde paylaşılacak olan her türlü fotoğrafın çeşitli düzenlemelere tabi tutulmasına, shop adı verilir. Shop yapılırken çeşitli amaçlarla kullanılabilir.

Bu amaçlar başlıca şu şekildedir:

  1. Fotoğraf arka planının iyi hale getirilmesi
  2. Çekilen fotoğraf üzerinde kusur olarak görünen kısımların düzeltilmesi
  3. Kamera çekimine bağlı olarak renklerin belirgin olmaması ve düzeltilmek istenmesi

Gibi amaçlar, shop yapmak için gereklidir.

Doğru bir uygulama yapmak için, shop nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.

Instagram Shop Nasıl Kullanılır?

Shop yapılmak istendiği zaman, ilk olarak fotoğrafın paylaşılacak olduğu kısma giriş yapılır. Burada, fotoğrafı düzenleme seçenekleri, olarak bir kısım mevcuttur ve buraya girilir. Daha sonra, düzenleme yapılmak istenen alanla alakalı olarak ‘renkler, gölgeler, keskinleştirme.’ gibi çeşitli seçenekler arasından bir tanesi seçilir.

Bu kısımda birden yüze numaralı olacak şekilde shop düzeyi bulunur. Deneme yanılma yapılarak uygun ayar tercih edilebilir. Aynı işlem, fotoğraf istenilen düzeye gelene kadar her efekt için uygulanır ve bu şekilde shop tamamlanır. Ayrıca, bazı shop uygulamalarıyla da ınstagram fotoğraflarına shop yapmak mümkündür. Bu uygulamalara giriş yapılarak düzenlenmek istenen fotoğraf seçilir. Daha sonra değişiklik seçeneklerinden tercihler yapılarak düzenleme kaydedilir.

Instagram Shop Nedir? Nasıl Kullanılır?
Instagram Shop Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Paylaşılacak olan fotoğraflara shop yapılırken, bazı durumlara özel olarak dikkat etmek gerekir. Çünkü fotoğrafın doğal bir duruşa sahip olması, güzel görünmesi, fotoğraf paylaşan bireylerin önemsemiş olduğu durumlardandır.

Bu hususta dikkat edilmesi gereken en önemli durum, beden inceltme ve bölgesel inceltme yapıldığı zaman ortamın yamuk bir görünüme sahip olmamasıdır. Ayrıca, renk ayarlaması yapıldığı zaman fotoğrafın net olarak görünüyor olmasına ve keskinlik ayarının iyi bir şekilde sağlandığına dikkat edilmelidir. Bu şekilde en iyi shoplar yapılmış olacaktır.