Facebook’un Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Projesi

Paylaş!

Facebook’un artırılmış gerçeklik gözlüğü projesi. Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen ve henüz herhangi bir açıklama yapılmamasına rağmen sosyal medyada büyük yankı uyandıran Facebook’un artırılmış gerçeklik gözlüğü projesi üzerinde çalışmalar yaptığı kesinlik kazandı.

Facebook, son yıllarda birçok alanda farklı yatırımları ile göz önüne çıkan şirketler arasında yerini aldı. Donanım alanında yapmış olduğu yatırımlarla beraber büyük şirketler arasına giren Facebook’un son günlerde artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde yatırım yaparak çalışmalar sürdürdüğü ortaya atılan iddialar arasında yer aldı. TechCrunch tarafından Los Angeles’ta düzenlenen AR/VR etkinliğine katılan Fiscus Kirkpatrick, kendisine sorulan soruları da yanıtladı. Artırılmış gerçeklik gözlüğü ile yapmış oldukları çalışmalarının olduğunu doğrulayarak birçok teknoloji tutkununu heyecanlandırdı. Oldukça ciddi bir şekilde çalışmaları sürdürdüklerini de ekleyen Kickpatrick, ortaya çıkacak ürünü bir an önce görebilmek için heyecan içerisinde olduğunu da açıkladı.

 AR Gözlükler Üzerinde Hummalı Çalışma

Geçtiğimiz yıllarda Oculus projesini gündeme getiren ve oldukça başarılı bir şekilde projeyi sonlandıran Facebook, bu sefer de artırılmış gözlük üzerine çalışmalarını sürdürebilmek adına ekibini oluşturdu. Bu ekip içerisinde birçok uzman mühendis işe alındı. Piyasa koşulları doğrultusunda hareket eden Facebook, akıllı telefon pazarına artırılmış gerçeklik gözlükleri ile sektörde yer edinmeye çalışmakta. Daha önceleri Portal cihazları için Building 8 laboratuvarını kullanan şirket, AR gözlükleri için de yaptığı çalışmalara ev sahipliği yapıyor. Facebook’un son yıllardaki en ciddi girişimi ise bilindiği üzere Portal cihazlarıydı.

Son dönemlerde Microsoft’un HoloLens’i piyasaya sürmesi ve sonrasında birçok firmanın AR gözlükler üretme sürecine girmesine yol açtı. Zaman içerisinde hızlı bir gelişme kat eden sektörde, Apple firması üretim yapan şirketleri bünyesine katarak boy gösterdi. Bunun üzerine Facebook da sektöre atılım sağlayarak kendi gözlüğünü üretme kararı aldı. Ancak Facebook şirketinin CEO’su Mark Zuckerberg’in yapmış olduğu açıklama ile gözlüğün geliştirilmesi için 5 ila 7 yıl arasında sürece ihtiyaç olduğu ortaya çıktı. Son zamanlarda birçok sorunun meydana gelmesi ve güvenlik açıklarının oluşması nedeni ile insanlar tarafından güven kaybeden Facebook, artırılmış gerçeklik gözlüğü projesi ile beraber yeniden insanların güvenini kazanma yolunda bir adım attığı görülmekte.