Milli Proje: Otomobil Test Merkezi Bitmek Üzere

Paylaş!

Milli Proje: Otomobil test merkezi bitmek üzere. Almanya ülkesinde yer alan Nurburgring Test Merkezi’nin yerlisi olarak da tanımlanabilecek olan ve milli projelerimiz arasında yer alan Otomobil Test Merkezi, Türkiye’de üretimi yapılmış olan otomobillerin yurtdışına teste gönderilmesi zorunluluğunu ortadan kaldırarak ekonomiye ciddi bir katkı sağlayacak. Ülke içerisinde hali hazırda üretimi yapılan ancak kullanıma başlayabilmek için yurtdışına gönderilen araçlar gerek yol masrafı gerekse de döviz kuru açısından ülkenin ekonomisini ciddi yönde etkiliyordu.

Bu duruma milli bir proje ile çözüm getirmeye karar veren araştırmacılar Almanya’nın aynısı bir yöntemi geliştirerek ülke içerisinde Otomobil Test Merkezi adını verdikleri yeni bir tesis üretmeye karar verdiler. Bu tip merkezlerin sayısının dünya genelinde oldukça düşük olması merkezi bulunan ülkeyi ekonomik açıdan üst konuma taşır. Bu mantıktan yola çıkan ve ülke ekonomisine katkı sağlamak açısından çalışmalara başlayan araştırmacılar ise Bursa şehrinde açılışı yapılması planlanan merkezi bitirmek üzereler.

Bakandan Açıklama Geldi

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde faaliyete geçirilecek olan Otomobil test merkezi için bakandan açıklama geldi. Belediye Başkanı Çelik, yakın zamanda devlet tarafından verilecek müjdeli haberi beklediklerini ve tesis için çalışmaların son aşamasına gelindiğini söyledi. Aynı zamanda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görev almakta olan Faruk Özlü, bu tesis için de açıklamalarda bulundu. Sadece üretimin yeterli olmadığını, aynı zamanda üretilmiş olan ürünün testinin de bizzat ülke içerisinde yapılması gerektiğini belirten Bakan, test merkezinin bir an önce hayata geçmesini istediğini söyledi.

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde yer alacak olan bu test merkezi ülke içerisinde üretimi yapılmış olan bütün araçların kullanıma başlamadan önce gerekli testlerinin yapılacağı bir merkez olarak görev alacak. Devlet tarafından onay verildikten sonra faaliyete geçirilecek olan test merkezi araştırmacılar tarafından gerekli olan bütün işlemler tamamlandıktan sonra denetime tabi tutulacak. Merkezin ülke ekonomisine katkı sağlaması, gerekli olan araç test ihtiyacını karşılaması ve yurt dışına olan bağımlılığın azaltılması gibi beklentileri karşılaması öngörülen seçenekler arasında. Otomobil test merkezinin ne zaman açılacağı konusu ise şimdilik bilinmiyor.