Google Artık Sizi Takip Edemeyecek

Paylaş!

Google Artık Sizi Takip Edemeyecek. Google firması geçen yaz gizlilik politikasını güncellemiş ve artık web deneyimini daha iyi hale getirmek için topladığı verileri ilgili hesaplarla eşleştirmeye başlamıştı. Kullanıcılar istedikleri durumlarda artık bu eşleşmeyi kapatabilecek.

DoubleClick’in Gelişimi

Dünyanın en büyük arama motorlarından biri olan Google, 2007 yılında bir çevrimiçi reklam platformu DoubleClick’i satın almıştı. Satın almanın ardından şirketin kurucu ortaklarından olan Sergey Brin, gizlilik konusunda şirketin yeni ürünler tanıtması ve ürünlerin tasarlanması konusunda bir numara olacağını söylemişti. Şimdi ise tam da Sergey Brin’in dediği gibi oldu. Google, DoubleClick’i satın aldıktan sonra yaklaşık 10 yıl boyunca DoubleClick’in inanılmaz derecede ki büyük veri tabanının kendi kişisel veri tabanından ayrı tuttu. Bunun ardından DoubleClick’İn internet gezinmeleri sırasında topladığı veriler ile kişisel Google verileri eşleşmemiş oldu.

Google firması geçen yaz ayında, yaklaşık 10 yıl önce satın aldığı DoubleClick veri tabanı ile Google veri tabanının verilerinin ayrı tutulmasını içeren gizlilik politikasını güncelledi. Güncelleme işini sessiz sedasız yapan Google, bu güncellemenin ardından kusursuz bir profil oluşturarak kişiselleştirilmiş bir alanı kullanıcılara sunuyor. Böylece artık Google, bir kullanıcıya ait olan tüm verileri bir araya getiriyor ve tam anlamıyla bir profil oluşturarak kişiselleştirilmiş bir deneyimi kullanıcılara yaşatıyor. Google, yaptığı bu güncellemenin günümüzde kullanılan akıllı telefon ve Google kullanma alışkanlıkları ile paralellik göstereceğini ve bunun için güncellediğini iddia ediyor. Burada asıl üzerinde durulması gereken ve dikkat edilmesi gereken nokta ise Google’ın sunduğu kişiselleştirme güncellemesinin yalnızca isteyen kullanıcılara uygulanacak olması.

Google’ın güncelleme yaptığı değişiklikten siz de yararlanmak istiyorsanız Google Hesabı sayfasına girin ve buradan Veri ve Kişiselleştirme sekmesini ziyaret edin. Buradan Etkinlik Kontrolleri sayfasına giriş yapın. Bu kısımda Chrome geçmişini ve Google hizmetlerini kullanan sitelerin, uygulama ve cihazlarda bulunan etkinlikleri içerir seçeneğini varsayılan olarak etkinleştirildiğini görebilirsiniz. İsteyen kullanıcılar varsayılan olarak etkinleştirilen tiki kaldırabilir. Tiki kaldıran kullanıcılar Google’ın tüm etkinliklerini izlemesini engelleyerek farklı bir deneyim yaşama imkanını sona erdirebilirler. Bu aşamadan sonra Google, eski deneyim takip edilerek kullanılabilir.