Google Takibini Engelleme

Paylaş!

Google Takibini Engelleme. Google tarafından yaklaşık 6 ay kadar önce bir iyileştirmeden dolayı hesaplar ile kişisel veriler ile eşleştirilmesi yolunda bir adım atmaya karar verdi. Bu durum iyileştirme adı altında yapılmasına karşılık isteyenlerin bunu kabul etmeme hakkı da bulunuyor.

Ne İşe Yarar?

Google dünyanın en çok kullanılan ve en büyük unvanını hala elinde bulunduran arama motorudur. 2007 yılında çevrimiçi şekilde çalışan çok büyük veri tabanlarına sahip olan DoubleClick adlı şirket ile satın alma yönünde çalışmalar gerçekleştirdi. Ardından kısa bir süre sonra Google tarafından şirketin satın alındığı bilgisi paylaşıldı.

Çok fazla verinin tabanına eklenmesi anlamına gelen bu durum aslında en başlarda sadece yeni reklam tasarımları ve malzemeleri sırasında kullanılmak üzere alınmıştı. 10 yıl geçmiş olmasın arağmen Google satın aldığı bu veri tabanını açıkladığı amaca uygun şekilde kullandı ve Google arama motorundan ayrı şekilde kullandı. İnternet işlemleriniz sırasında toplanan tüm veriler Google hesabınız ile ayrı şekilde yedeklendi.

Google uzun zaman sonra yaklaşık 6 ay kadar önce Double Click’ten gelen veri tabanları ile Google verilerini birbirinden ayrı tutan gizlilik durumunu güncelleme gereği duydu. Bunu sessiz sedasız şekilde yapmayı da unutmadı. Bu durumun arkasında bulunan amaç aslında daha profesyonel bir kullanıcı profili sağlamaktı. İnternet kullanımlarınızdan doğan data ile Google tarafından tutulan verileri birleştirerek kusursuz bir işlem yapılması söz konusu oldu. Bunların tamamı akıllı cihazlar ile birlikte güncellenirken bunun yapılması için gereken onayın gönüllülük esasına dayanması da bir başka önemli noktaydı.

Google üzerinden açmış olduğunuz sayfaya veri ve kişiselleştirme sekmesinden ulaştığınız ve giriş yaptığınız durumda Chrome geçmişiniz ile alakalı bir yazı olduğunu görebilirsiniz. Yazıda Chrome geçmişinin kullanıldığı şeklinde bir amaç taşır. İsteğe bağlı olduğundan dolayı bu yazının aktif olmamasını sağlayarak bu erişimi kapatabilirsiniz.

İnternet geçmişinizden oluşan verilerin profilinize şekil vermesini onaylamamış olursunuz. Bunu yaptıktan sonra eskisi gibi daha net bir Google uygulaması kullanmaya devam edebilirsiniz. Gizlilik konusunda önemli verilerin içerildiği internet geçmişinin onayınız olmadan kullanılmasını da engellemiş olursunuz.