Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor Sebebi Nedir?

Paylaş!

Bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile birlikte, bilgisayar donanımları da en yüksek seviyeye gelmiştir. Özellikle bilgisayar işlemcileri ve ekran kartları, bilgisayar donanımları için önemli bir duruma gelmiştir. Özellik bakımından gelişen bilgisayarların sağladığı faydalar dışında bazen olumsuz sonuçlar verebilmektedir.

Bilgisayar Neden Kapanıyor?

Bilgisayarlar işlem sırasında bazen kendi kendine kapanabilmektedir. Bunun nedeni genellikle donanımsal sorunlardır. Bu donanımsal sorunlar nedeniyle bilgisayar kendi kendine kapanıyor sebebi nedir?

Bilgisayarın kendi kendine kapanmasındaki en büyük etken işlemcinin aşırı ısınmasından kaynaklanmaktadır. İşlemci üzerinde bulunan soğutucu fanın yeterli gelmemesi ya da işlemci hızını zorlaştıran yüksek özellikli yazılımlar kullanılması bilgisayarın kendi kendine kapanmasına sebep olabilmektedir. Aşırı ısınma sorunu nedeniyle bilgisayar kapanıyorsa öncelikle bilgisayar fanlarının bakımı yapılmalı ve düzenli çalıştığı kontrol edilmelidir.

Yazılımsal Sorunlar Bilgisayarın Kapanmasında Etken midir?

Bilgisayarın donanımsal kontrolleri yapıldığı halde bilgisayar kendi kendine kapanıyorsa, bir diğer neden yazılımsal sorunlar olabilir. İşletim sistemini desteklemeyen yazılımlar, bilgisayara yanlış kullanım nedeniyle bulaşan virüs yazılımları, gereğinden fazla antivirüs yazılımı kurulması ve çalıştırılması, işletim sisteminde oluşan dosya bozulmaları bilgisayarın kendi kendine kapanmasına neden olmaktadır. Eğer bilgisayar yazılımıyla ilgili sorun varsa öncelikle yapılması gereken işlem yazılımsal sorunun tespit edilmesi ve sorun çözümlenemiyorsa bilgisayarın işletim sisteminin tekrar yüklenmesidir. Temiz ve sorunsuz bir işletim sistemi kurulması bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Ayrıca bilgisayar üzerinde takılı olan sabit disk üzerinde oluşan hatalar ve aşırı dolu bir sabit disk bilgisayarın kendi kendine kapanmasına neden olabilmektedir. Sabit diskte oluşan hatalar nedeniyle bilgisayar kendisini kontrol altına alabilmek için sistemi kapatmaktadır. Bu sorun genellikle mavi ekran adı verilen sistem uyarı sayfası ile bilgilendirme yaparak, ardından sistemin kapatılmasına neden olmaktadır. Bu sorunun çözümü ise öncelikle çeşitli hard disk yazılımları kullanılarak sabit diskteki hataları kontrol etmek gerekmektedir. Yazılım desteği ile onarma işlemi yapılamıyor ise sabit diskin değiştirilmesi ile sorun ortadan kalkacaktır.

Dizüstü bilgisayarlarda ise bilgisayarın kendi kendine kapanması, özellikle batarya ya da şarj aleti ile ilgili sorunlarla alakalıdır. Bataryanın ömrünü tamamlamış olması ya da adaptörün arızalı olması da bilgisayarın kendi kendine kapanmasına sebep olabilmektedir.