Facebook Hedeflere Yine Ulaşamadı

Paylaş!

Facebook hedeflere yine ulaşamadı. Son dönemde yaşadığı sorunlar Facebook platformunun imajına ve güvenilirlik seviyesine oldukça ciddi zararlar verdi. Oluşan güvenlik sorunlarının ardından reklam verenlerinde güvenini sarsan Facebook, zor günler yaşasa da kazanç açısından beklentiyi aşmayı başardı. Ancak şirket açısından olumsuz bir durum söz konusu. Facebook yalnızca gelir kaleminde beklentiyi aştı ancak geri kalan bütün verilerde istenilen hedeflere ulaşamayarak son derece ciddi bir hayal kırıklığına neden oldu ve yaşadığı problemlerin etkisini oldukça ciddi bir şekilde görmeye başladı.

Facebook’tan 50 Milyon Dolarlık Eksik

Yaşanan tüm sorunlara karşın Mark Zuckerberg oldukça olumlu bakış açısı ile işlerin yolunda gittiğini belirtse de veriler durumun pek iyi olmadığını gösteriyor. Hisse başına biçilen kazanç miktarı aşılmış olmasına karşın beklenen rakamdan 50 milyon dolar gibi ciddi bir miktarda az ciro yapan Facebook aylık kullanıcı sayısı açısından da son derece zorlu günler yaşamaya devam ediyor. Aylık kullanım oranında ortalama 20 milyon kişi azalma yaşayan Facebook bu alanda da tahminleri olumsuz anlamda gerçekleştirerek 20 milyon sayı aşağıda veriler ortaya çıkardı. Temel hedeflere ulaşma açısından başarılı sayılabilecek olan Facebook, önümüzdeki yıllarda yapacağı yatırımlar ile hedeflenen rakamlara yeniden ulaşmaya başlamak ve şirket imajını düzelterek yeniden güvenli bir sosyal platform halini almak istiyor.

Gelecek Yıl Yatırımlar Artacak

Büyüme oranları ile son üç yılda son derece hayal kırıklığı yaşatan ve oldukça düşük büyüme rakamlarına sahip olan Facebook, yarı yarıya bir düşüş göstermişti. Ancak önümüzdeki sene yeniden toparlanması ve atılım yapması beklenen Facebook platformunun yatırımlarını yüzde 40 veya 50 oranlarında artırması bekleniyor. Yaşanan skandal haberler ve güvenlik açıkları ile oldukça sarsılan ve öte yandan gelişmiş ülkelerde belirli bir doyum seviyesine ulaşması nedeni ile tercih edilme oranında azalma yaşanan Facebook önümüzdeki yıldan itibaren yeniden atılım yaparak iyi noktalara gelmeyi hedefliyor. İnternet dünyasının ilk ve en köklü sosyal platformları arasında yer alan Facebook, hala son derece geniş bir kullanıcı sayısına sahip ve her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılmaya devam ediyor.