Huawei, ABD’de Çalışanlarını İşten Çıkarıyor

Paylaş!

Huawei, ABD’de Çalışanlarını İşten Çıkarıyor. ABD’nin güvenlik tehdidi sebebi ile yaptırımları uyguladığı Huawei yüzlerce çalışanını işten çıkarıyor.

Wall Street Journal’ın yapmış olduğu habere göre ABD ile Çin arasındaki ticari savaştan en çok Huawei etkileniyor. Aslında Trump’ın G20 zirvesi açıklamasında bu yaptırımlar azalacak gibi duruyordu fakat son haberler işin gidişatını değiştiriyor.

Yaptırımlar Hala Devam Ediyor

Huawei yaptırımların yine yapıldığını söylüyor. Bu sebeple de şirket Futurewei Technologies araştırma kurulundaki çalışanlarını çıkarmayı planlıyor. Aynı zamanda bazı Çinli çalışanlar da ülkesine dönüyor. Mayıs ayında Beyaz Saray bir talimat vermişti. Bu talimat ABD Ticaret Bakanlığı’na iletilmişti. Bunun sebebi de Huawei firmasının ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesini oluşturuyordu. Son olarak ise bu firmanın ABD ile ticaret yapması yasaklanıyor.

Son günlerde ABD’den donanım ve yazılım tedarik edilemiyor. Google ise bu sorunun çözümünü Ağustos ayına erteliyordu, son açıklamalar ile düzelecek gibi görünen bu olay son bilgilere göre halen daha devam ediyor. ABD ve Çin arasında olan bu sorunların çözüme kavuşup kavuşamayacağı ilerleyen tarihlerde belli oluyor.