Kanada Huawei Telefonları Aklama Yoluna Gitti

Paylaş!

Kanada Huawei Telefonları Aklama Yoluna Gitti. Çinli şirket olan Huawei’nin Amerika Birleşik Devletleri tarafından bir tehdit olarak görüldüğü teknoloji meraklıları, özellikle de akıllı telefon meraklıları tarafından çok iyi biliniyor. Çinli telefon üreticisi olan dev firma Huawei’nin Amerika’da bulunan bazı otoriteler tarafından casusluk ile suçlandığı biliniyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde görevli istihbarat birimleri ve ilgili kurumlar başta Huawei olmak üzere Çin üretimi bazı markaların Çin hükümeti için casusluk yapma riskinin bulunduğunu iddia ediyor.

İddialar o kadar ciddi ki Çinli firma tarafından üretilen Huewai ürünlerine karşı bazı ülkeler soğuk bir tavır almış durumda, bazı kaynaklara göre de 2019 Amerika’da ve Avrupa Birliğin’de markanın ürünlerinin yasaklanması bile söz konusu olabilir.

Kanada Yeşil Işık Yakıyor

Huawei marka akıllı telefonlar Amerika’da resmi olarak satılmasa da durum Kanada cephesine oldukça farklı. Kanada cep telefonu operatörleri olan Virgin Mobile ve Bell Mobility Huawei marka telefonları garantili olarak kullanıcılarına sunuyor. Ancak bazı Kanada vatandaşları güvenlikleri açısından bu ürünleri kullanmadı doğru bulmuyor. Telefonu alan ve güvenlik endişesi duyan vatandaşların da standart iade prosedürlerini izleyerek ürünü iade edebileceklerini dile getiren Bell Mobility, endişelenilmesi gereken hiçbir durumun olmadığını dile getiriyor.

Şirket tarafından yayılan bir nota göre; söz konusu tartışmanın merkezinde henüz başlatılmamış bir teknoloji olan 5G kablosuz altyapı teknolojisi yer alıyor. Bell Mobility ve Virgin Mobile tarafından Kanada’da satışa sunulan ürünler ile ilgili endişe verici bir durumun kesinlikle olmadığı dile getiriliyor.

Kanadalı şirketlerden biri olan Telus da Huawei ürünler için yenilikçi, kapsamlı güvenlik önemlerine sahip ve yazılım güncelleme / yükseltme desteği ile Kanadalı şirketlerin güvendiği bir çözüm ortağıdır mesajını yayınladı.

Ceza Soruşturması Başlatıldı

Amerika Birleşik Devletleri’nde federal savcılar tarafından Çinli Firma Huawei’ye ticari bilgileri ve sırları çalarak casusluk yaptığı iddiası ile soruşturma başlatıldı. Dünyanın ikinci en büyük akıllı telefon geliştiricisi konumunda olan Huawei, içlerinde T-Mobile US ve bazı firmaların da olduğu telefon üreticilerinin sırlarını çalmakla suçlanıyor.

Firma Kurucusundan Yalanlama

Çin teknoloji devi olan Huawei’nin kurucusu olan ve hala başkanlığını sürdüren Ren Zhengfei sahip olduğu şirketin kesinlikle casusluk yapmadığını ve Çin hükümeti ile de beraber çalışmadıklarını kesin bir dille açıkladı. Suçlamaları kesinlikle reddeden Huawei hiçbir zaman Çin hükümeti adına casusluk yapmadıklarını ve asla da yapmayacaklarını dile getirdi.