Uzay Yarışında Rekabet Artıyor

Paylaş!

Uzay Yarışında Rekabet Artıyor. Dünya’nın en zengin iş adamları Elon Musk ile Jeff Bezos arasında uzay yarışı gitgide tırmanıyor. İkilinin sahibi olduğu Blue Origin ve Space X şirketleri uzay yarışına son olarak roket fırlatma alanındaki yoğun rekabetle devam ediyor. Çağımızın iki zengin iş adamı söz konusu olunca da yarış gittikçe ilginçleşiyor. Bu iki insan sadece dünyanın en zengini olmakla değil uzay çalışmaları konusundaki kızgın rekabetleriyle de anılıyor.

Bir yandan Space X’in kurucu ismi Elon Musk, diğer yandan Amazon’un kurucusu olan Jeff Bezos uzay çalışmalarında adı sıkça duyulan isimler arasında. Son günlerde ise iki firmanın da planladığı ve gerçekleştirmeyi umduğu görevleri için tasarladıkları roketleri ateşleyecekleri düşünülürken ve birçok kişi tarafından takip edilirken beklenmedik bir olay yaşandı.

Yarışta Öne Geçmeyi Başaran Olamadı

Amerika’nın silah üreticilerinden Lockheed Martin tarafından üretimi tamamlanan ve Space X’e ait olan Falcon 9, tamı tamına 500 milyon dolar değerli Gps uydusunu yörüngeye taşımakla görevliydi. Söz konusu bu görev Space X firması adına da tarihi başarı niteliğindeydi çünkü ilk kez firmanın sahibi olduğu bir roket, Amerika’nın ulusal güvenliğinde kullanılacak bir sistemin taşınması ile ilgili önemli bir görevdi. Bugüne kadar çok sayıda uzay görevi için fırlatılan ve de başarı ile geri gelmiş olan Falcon 9, ateşlenmesinden çok kısa bir süre sonrasında ise uçuş bilgisayarı tarafından sistem hatası alındı.

Bu sistem hatası neticesinde görev son bulmuş oldu. Bir diğer tarafta ise Blue Origin aynı zamanlarda gerçekleştirmek üzere olduğu roket fırlatması görevini altyapısal problemler sebebiyle iptal etme durumunda kaldığını bildirdi. Blue Origin’e ait roketin göreviyse; uçuş sırasında meydana gelen titreşimler, yakıt kullanımına ilişkin değerler ve yer çekimine dair birtakım deneyleri gerçekleştirmekti. Elde edilen veriler sayesinde sorunsuz ve daha iyi uzay uçuşlarının yapılması planlanmaktaydı. Ancak her iki şirket de uzay yarışlarında öne geçmeyi başaramadı. Sonuç olarak da iki firma durumla ilgili gerekli açıklamaları yaparak fırlatma işlemlerinin hazırlıklarının tamamlanması ile ateşleme işleminin gerçekleştirileceğini duyurdu.