Yer Altı Su Kaynaklarının Geleceği Karanlık

Paylaş!

Yer Altı Su Kaynaklarının Geleceği Karanlık. Her geçen gün artan küresel ısınma etkileri, ülkelerin buna karşı nadiren önlem almaları, çoğu ülkenin umursamayışı bilim adamlarını ve bu konu hakkında bilgi sahibi her insanı ürkütmeye devam ediyor. Sera gazlarının oluşturduğu küresel ısınma, sadece hava değişimleri ve sıcaklık artışlarını değil, içtiğimiz suyu dahi etkiliyor. Susuzluğu ciddi anlamda tetikliyor. Bilim insanları son olarak tam da bu konuda uyarıda bulundu. Birçok şehrin su ihtiyacını karşılayan doğal su kaynakları olan yer altı sularının geleceği çok da parlak görünmüyor.

“Şuan Yaşanılan Sorunlar Yıllar Önce Yapılmış Hataların Eseri”

Bilim insanları, son bilimsel araştırmalara dayanarak, yer altı su kaynakları için ortaya çıkardıkları kötü tablonun onlarca yıl önce yapılan ihmallerin sonucu olduğunu açıkladı. Bilim insanları son araştırma ile yer altı sularında ciddi bir azalma, toprakta ise ciddi bir kuraklık olduğunu saptadı ve bugün yaşanılan kuraklık ve susuzlukların onlarca yıl önce yapılan ihmallerin eseri olduğunu açıkladılar.

Günümüzde küresel ısınma daha çok tetikleniyor, bu da demek oluyor ki yakın bir gelecekte bundan daha kötü günler yaşanacak. Önemsenmeyen ve hatta bir kesim tarafından varlığına dahi inanılmayan küresel ısınma için bir önlem alınmazsa, bugün yapılan hatalar yüzlerce yıl sonrası için de olumsuzluklar yaratacak. Su altı kaynaklarına ulaşım daha da zorlaşacak ve hatta bugün yapılan hatalar sebebi ile torunlarımız birçok yerde yer altı su kaynağı dahi bulamayacak.

Bilim adamları, bu kuraklık ve aşırı yağış için bir denge oluşturulması gerektiğini dile getirdi. Sadece yağmurun yağmasının da durumu kurtaramayacağını ve yağmurunun niteliğinin önemli olduğunu vurguladı. Sivil toplum kuruluşları küresel ısınma konusunda sık sık çağrılar yapsa da ülke yönetimleri bunlara kulak asmıyor. Küresel ısınma ile ilgili en son Dördüncü Ulusal İklim Değerlendirme Raporu’nda, iklim değişikliğinin Amerikan vatandaşlarını ciddi anlamda olumsuz etkileyeceği söylenmişti.

Trump ise bu rapora “inanmıyorum” diyerek karşılık vermişti. Microsoft’un kurucusu Bill Gates ise küresel ısınma konusunda “dünyanın, iklim değişikliğiyle mücadele için çeşitli çözümlere ihtiyaçları var” demiş ve küresel ısınma konusunda ABD’yi sorumluluk almaya davet etmişti.