Microsoft ve Apple Gizlilik Konusunda Farklı Düşünmüyor

Paylaş!

Microsoft ve Apple Gizlilik Konusunda Farklı Düşünmüyor.Bilgisayar teknolojileri ve yazılım alanında bir dünya devi olan Microsoft, akıllı telefon sektöründe öncü bir firma olmamasına karşın mobil ekosistem için hizmetleri sürdürmektedir. Bu endüstrinin içinde yer alan Microsoft, 2019 Mobil Dünya Kongresi (MWC) katılımcılarından biri. CEO Satya Nadella’nın kongredeki açıklamaları Apple’ın görüşleriyle örtüşüyor.

Gizlilik ve Maliyet

Satya Nadella’nın konuşmasında kişisel verilerin korunmasına ilişkin gizlilik vurgusu öne çıktı. Yeni vizyonunda çoklu kullanıcı arayüzü, dokunma ve konuşma üzerine güvenlik derecesi artırılmış bir görüş ortaya koydu. Kullanıcıların kimliklerinin şirket tarafından koruma altına alındığı ancak yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle bazı riskler ortaya çıktığı belirtildi. Gizliliğin insani bir değer olduğunu savunan Nadella, siber güvenliğin küçük, orta ve büyük ölçekli şirketler için aynı tehdidi oluşturduğunu açıkladı. Bu tehdit maliyet yönünden aynı zararları ortaya çıkarıyor.

Apple İle Aynı Vizyon

Nadella’nın Microsoft’u temsilen ortaya koyduğu vizyon Apple şirketiyle örtüşüyor. Yapay zekanın çoklu kullanımlardaki rolü istenmeyen sonuçları ortaya çıkarabileceğinden, Microsoft rakip firması Apple gibi gizliliğin önemi ve gereklilik derecesi konusunda aynı görüşe sahip.