Instagram’da Fotoğrafları Yoruma Kapatma

Paylaş!

Dünyanın en çok kullanılan ve en popüler sosyal medya uygulamalarından bir tanesi olan Instagram, kuruluşundan bu zamana kadar gelen pek çok güncelleme ile kendisini geliştirmiştir. Kullanıcı güvenliğine ve gizliliğine önem veren Instagram yöneticileri ve geliştiricileri, 2017 yılında geliştirmiş oldukları yoruma kapama özelliği ile kullanıcılarının fotoğraflarına yorum yapılmasının önüne geçmişlerdir. Instagram’da fotoğrafları yoruma kapatma işlemini yapabilmek için bazı adımları takip etmek gerekir.

Instagram’da Yorum Kapatma Nedir?

Instagram uygulaması içerisinde paylaşılan bir fotoğrafın altına başka kullanıcıların yapabilecekleri yorum seçeneklerini kaldırma işlemine yorum kapatma denir. Kişinin paylaştığı fotoğrafın altına taciz, hakaret, aşağılama vb. daha pek çok yorumun gelmemesi adına kullanıcı inisiyatifine bırakılarak yapılan bu seçenek ile, gizlilik ön planda tutulmuştur.

Instagram’da Yoruma Kapatma Nasıl Yapılır?

Kullanıcı tarafından Instagram paylaşımlarının altına yorum yapılması istenmiyor ise uygulanması gereken bazı adımlar bulunur. Instagram’da yoruma kapatılması istenilen gönderinin sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklanır. Açılan sayfada yorum yapma seçeneğinin kapatılabileceği bir alan yer alır. Bu alanda açık olan yorum seçeneğinin kapatılması halinde daha öncesinde yapılmış olan yorumlar kaldırılır ve yeni yorum yapılamaz. Yine aynı seçenek üzerinden kullanıcı isterse fotoğrafı tekrar yorumlara açabilir.

Instagram’da Yorum Filtreleme Nedir?

Instagram uygulamasının geliştirmiş olduğu bir diğer kullanım seçeneği olarak yoruma kapatmak yerine yorum filtrelemesi tercih edilebilir. Hakaret içeren ya da spam sayılan yorumların önüne geçen bu özellik sayesinde, yorumlar kullanıcının kontrolünde olur. Bu seçeneği aktif hale getirebilmek için profil sayfasının sağ üst bölümünde yer alan “Seçenekler” simgesine tıklanır. Açılmış olan sayfada “Yorumlar” alanına basıldıktan sonra “Uygunsuz Yorumları Gizle” seçeneği aktif edilir. Bunun yanı sıra kullanılması istenmeyen özel anahtar sözcükler de seçilebilir.