Yapay Zekâ Yardımı İle Resim İsimlendirilebilecek

Paylaş!

Yapay Zekâ Yardımı İle Resim İsimlendirilebilecek. Yapay zekânın hızla gelişmesi ile her gün yeni haberler ve gelişmeler gelmeye devam ediyor. Son gelen haber ise yapay zekânın resimlere isim verebiliyor olmasıdır. Genellikle editörler tarafından resimlere isim vermek hem sıkıcı hem de zahmet veriyor. Fakat geliştirilen yeni sistem ile yapay zekâ bu işi kısa sürede hallediyor.

Bilgisayar Görüşü ve Desen Tanıma 2019 konferansında IBM’nin araştırmacıları bu konu hakkında yeni bir görüş ortaya atıyor. Hatta oluşturdukları model insan yapımı gibi duran ve ikna ediciliği yüksek resimlerin isimlendirilebildiğini gösteriyor.

IBM’nin Araştırmacılarından Açıklama

IBM’nin araştırmacıları modelin tasarlanmasının uzun zaman aldığını ve sürecin kolay olmadığını söylüyor. Oluşturulan model resmi detaylı bir şekilde inceliyor ve içerisinde bulunan objeleri tanıyarak resim isimlendirmeye çalışıyor. Fotoğrafta bulunan kareler incelendikten sonra başlık oluşuyor. Ayrıca IBM araştırmacıları, oluşturulan başlıkların fazla yapay durmaması içinde bir çözüm düşünüyor. Yapay zekâ ile insanların da deneye tabi tutulduğu bu işlemde yapay zekânın oldukça iyi performans gösterdiği ve daha da iyiye gideceği bildiriliyor