Netflix Ünlü Yazar Roald Dalh Kitapları ile Anlaştı

Paylaş!

207 milyonu aşkın kullanıcı sayısına ulaşan, dünyada birçok ülkede hizmetine devam ederken bünyesine kattığı yeni yapımlarla kullanıcıların ilgisini katlayarak arttırmaya devam eden Kaliforniya merkezli Amerikan teknoloji ve medya yapım şirketi Netflix, bünyesine Roald Dalh Kitapları ile yeni yapımlar katmaya hazırlanıyor.

Kendi tarihindeki en büyük satın almayı yaptığı düşünülen Netflix, oldukça yüksek bir tutar ödediği ancak ödemenin detaylarını basına sızdırmadığı satın almada Roald Dahl Story Company’yi (RDSC) ve Charlie and The Chocolate Factory, Matilda ve James ve Giant Peach gibi klasikler de dahil olmak üzere yazarın tüm yapımlarının haklarını satın aldığını duyuruldu.

Galli roman ve kısa öykü yazarı olan Roald Dalh 1940 yıllarında çocuklara yönelik kaleme aldığı eserleri ile en çok satan yazarlar arasına girmiştir. En çok bilinen ve ödül kazanan romanı ise Charlie’nin Çikolata Fabrikası aldı eseridir.

Satın alma hakkında Netflix Co-CEO’su Ted Sarandos ve Roald Dalh Kitapları RDSC, Dahl’ ait çalışmalar için “animasyonlu ve canlı aksiyon filmleri ve TV, yayıncılık, oyunlar, sürükleyici deneyimler, canlı tiyatro, tüketici ürünleri ve daha fazlası arasında benzersiz bir evrenin yaratılması” şeklinde büyük planları olduğunu belirtti.

Öncelikli olarak Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve Matilda The Musical gibi yapımların uyarlaması için adım atıldığı bilinirken, bu satın almanın şirket için önceki içerik satın almalarından bambaşka boyutlara ulaştığı açıkça görülüyor.

Görünüşe bakılırsa Netflix’in bünyesine katmayı planladığı yeni içeriklerle daha çok izleyiciye erişmesi ve onların hayranlığını kazanması yadsınamaz bir gerçek. Önümüzdeki dönemde ne gibi eserlerle karşımıza çıkacaklarını izleyip göreceğiz.