Whatsapp’tan Yeni Güvenlik Önlemi

Paylaş!

Whatsapp’tan Yeni Güvenlik Önlemi. Baştan sona düzenlenmiş olan şifreleme yöntemleri ile güvenlik unsuru bakımından ön plana çıkan Whatsapp uygulaması, işi ileri bir boyuta daha taşıyarak parmak izi kilitleme sistemini de devreye sokmaya hazırlanıyor. Whatsapp geliştiricileri, uygulamanın açılışında parmak izi soracak bir güvenlik önleminin alınması için çalışmalarını duyurdular.

Facebook’un sahip olduğu yaygın bir mesaj platformu olarak bilinen Whatsapp uygulaması, Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda kullanılabilecek kilit sistemi üzerinde çalışmalarına başladı. Son zamanlardaki baştan sona şifreleme yöntemi ile hem kullanıcılarından hem de geliştiricilerden takdir kazanan Whatsapp uygulaması, son güncellemesi ile beraber yabancıların kişisel mesajlara erişiminin oldukça zor bir hale gelmesine neden olacak.

WABetaInfo tarafından keşfedilen ve Whatsapp uygulamasına ilişkin olan gelişimleri takip eden bir sitede, bu güncellemenin henüz alfa gelişim sürecinde olduğu görülüyor. Geliştiricilerin Whatsapp uygulaması içerisindeki güvenlik unsuruna oldukça önem vermesi üzerine yeni bir güvenlik sistemi uygulama ile buluşmaya hazırlanıyor.

Yeni Güncelleme; Parmak İzi

Whatsapp uygulamasına gelecek yeni güncelleme ile beraber uygulama açıldığında kullanıcısından parmak izini butona taratması istenecek. Bu yeni yöntemin uygulama dahilinde sadece kişisel konuşmaları değil, WABetaInfo uygulamalarının tamamını koruma altına alması sağlanacak. Whatsapp kullanıcılarının uygulamaya giriş yapmadan önce kendilerini tanıtmaları gerekecek.

2018 yılının Temmuz ayında Whatsapp yetkilileri, mesaj şifreleme sistemlerine suçluların ve teröristlerin ulaşabildiğini kabul etmişlerdi. Bu yetkililer tarafından gelen açıklama üzerine geliştiriciler çalışmalarına başladı. 2019 yılında yeni güncelleme ile beraber uygulamaya entegre edilmesi beklenen parmak izi koruyucusu, güvenlik sisteminin arttırılmasına olanak tanıyacak. Whatsapp uygulaması dünyanın tekelini elinde bulunduran anlık mesajlaşma uygulaması olduğundan ötürü, kullanıcılarının güvenliğini sağlaması oldukça önemli.

Sadece kendi çevrelerinden değil, dışarıdan gelebilecek olan her hangi bir saldırıya karşı önlem almak açısından oldukça titiz bir çalışma yürüten Whatsapp geliştiricileri, çözümü parmak izinde buldular. Uygulamaya giriş yapıldığı anda, daha öncesinden taramış olduğu parmak izini okuması için bir ekran sunacak olan Whatsapp uygulaması, parmak izi eşleşmediği takdirde uygulamayı açmayacak. Bu durum da kişisel mesajların yabancılardan korunmasına olanak tanıyacak.