Nokia Bir Zamanlar Akıllı Saat Pazarına Girmeyi Planlamış

Paylaş!

Nokia Bir Zamanlar Akıllı Saat Pazarına Girmeyi Planlamış. Nokia’nın sahibiHMD Global ile yapılan bir röportajda Finli şirketin kanalize olduğu tek noktanın akıllı telefon üretmek olduğu, telefon aksesuarları ve diğer yan ürünlere zaman ayırmayacağı ve ar-ge çalışmaları yürütmeyeceği dile getirilmişti. Ancak, edinilen bilgiler doğrultusunda bu durumun tam olarak gerçeği yansıtmadığı söylenebilir.

Güvenilir kaynaklardan elde edilen bir habere göre HMD Global, yakın bir geçmişte kendi markası olan Nokia’ya ait bir akıllı saat geliştirerek üretmeyi hedefliyordu, ancak daha sonra bu projeyi çöpe atmayı tercih etti. Nokia tarafından geliştirilmesi planlanan bu akıllı saat için Google Wear OS işletim sisteminin kullanılacak olması oldukça yüksek bir ihtimaldi.

Nokia Tablet Üretmeyi de Planlamış

Haberin elde edildiği kaynağa göre, Finli şirketin akıllı saat gibi giyilebilir cihazlar dışında yakın geçmişte tablet tasarlayarak üretmeyi hedeflediği de belirtiliyor. Ancak, elde edilen bilgilere göre geliştirilip üretilmesi planlanan bu tabletin de sonunun, geliştirilip üretilmesi rafa kaldırılan akıllı saatlerden pek de farklı olmadığı yönünde. Söz konusu haber kaynağından edinilen bilgilere göre Finli şirketin farklı kategoriler konusunda da çalışmalar yaptığı iddia ediliyor.

Şirketin yetkilileri ile yapılan röportajdan elde edilen bilgiler ışığı altında, Finli şirketin telefon aksesuarları ve yan ürünleri üretmek yerine sadece akıllı telefon geliştirme ve üretmeye odaklanacağı edinilen bilgiler arasında.

Nokia’nın Yeni Amiral Gemisi

Nokia’nın 2019 yılı içerisinde çıkarmayı planladığı ve amiral gemisi olarak nitelendirdiği yeni akıllı telefon modeline kanalize olduğu ve bu konuya ağırlık verdiği gelen bilgiler arasında. HMD Global’in yeni çıkaracağı amiral gemisi ile Amerika akıllı telefon pazarını hedeflediği düşünülüyor. Amerika’daki varlığını ve sahip olduğu akıllı telefon pazarındaki payını geliştirmeyi hedefleyen HMD Global 2019 yılında piyasaya süreceği yeni akıllı telefonuna oldukça ümit bağlamış durumda ve oldukça da güveniyor.

Genişleyen Bir Pazar

Alınan bu kararların elbette sadece Amerikan mobil ürün pazarı ile ilişkili olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Özellikle mobil cihazlar arasında oldukça popüler olan tablet tekelinin neredeyse sadece Apple şirketinin elinde olmasının da büyük bir etkisi var gibi duruyor. Ancak son dönemlerde giyilebilir cihazlara olan ilginin artması ve iyi bir pazar yaratması HMD Global’in bu konuda nasıl bir adım atacağı konusunda merak uyandırıyor.