Facebook Yine Birinci

Paylaş!

Facebook Yine Birinci. 2018 yılında Facebook’a açılan davalar sonucunda insanların kafalarında Facebook’un artık çöktüğü şeklinde bazı soru işaretleri oluşmaya başlamıştı. Davalar yüzünden zor günler geçiren Facebook 2018 yılında Mark Zuckenberg’e oldukça fazla prestij ve para kaybettirmişti. Bu yaşanan gelişmelere rağmen 2018 yılı sonunda Facebook yine senenin en çok indirilen uygulaması olmayı başardı.

2018’de Facebook

Sosyal medya alanında hatırı sayılır bir kitleye sahip olan Facebook 2018 yılında zor zamanlar geçirmişti. Güvenlikle alakalı yaşanan sorunlar nedeniyle sürekli sorunlar ile uğraşmak zorunda kalması Facebook için yolun sonunun gelebileceği şeklinde yorumlanmıştı. Hacklenme sorunları da güvenlik sorunlarının üzerine eklendikten sonra iyice içinden çıkılmaz bir hal alan durum aslında CEO Mark’ın yılın en çok kaybeden adamı unvanını almasına bile neden olmuştu. Beklentiler ile gerçekleşenler arasında ise oldukça farklı durumların yaşandığı ortaya çıktı.

AppAnnie adında bir şirket tarafından yapılan bir araştırma sonucunda farklı tespitlerin elde edildiği paylaşıldı. 2018 yılının en çok kullanılan sosyal medya uygulaması olduğunu açıklayan şirket herkesi şaşırttı. Araştırma sonuçlarına göre Facebook güvenlik açıkları ve özel hayatla alakalı göstermediği özenden dolayı davalar ile uğraşmak zorunda kalırken bile yılın en çok kullanılan uygulaması oldu. Ortaya koyulan rakamlar aslında sosyal medya alanında hala bir Facebook hayranlığı olduğu şeklinde yorumlandı.

Buna ek olarak Facebook en çok kullanılan sosyal medya paylaşım uygulaması olduğundan dolayı ona bağlı olarak çalışan bazı uygulamalar da aynı şekilde en çok kullanılanlar listesinde ilk 5’te yer aldı. Whatsapp, Messenger ve son dönemin en çok talep gören bir diğer uygulaması olan Instagram’ın da şirkete ait olması şirketin sanılandan daha güçlü olarak yoluna devam ettiğinin kanıtı oldu.

2018 yılında 194 milyar kez uygulamanın indirilmesi söz konusu olmuştur. Bu rakamın yarısını ise Çin pazarı oluşturuyor. Kullanıcılar tarafından yapılan araştırma sonucuna göre ise insanların zamanlarının yarısından fazlasını sosyal medya alanlarında harcadıkları ortaya çıkıyor. Kalan kısmı ise Netflix gibi diğer uygulamalar da geçirerek harcadıkları da tespit edildi. Facebook 2018’i beklenenin üzerinde kapattı.