Ford Shelby GR-1’i Yeniden Üretmeye Hazırlanıyor

Paylaş!

İlk olarak 2005 senesinde Chicago Otomobil Fuarı kapsamında konsept olarak tanıtılmış olan Ford Shelby GR-1 modeli, o seneden beri seri üretime geçebilmek için onay alamamıştı. ABD menşeili otomobil üreticisi Superformance, yakın zamanda konsept otomobilin üretimi için yeni girişimlerde bulundu. Ford’un Shelby GR-1 adını verdiği konsept otomobili, endüstrinin dikkatini çeken ve akılda kalan araçlardan bir tanesiydi.

Firma tarafından 2005 senesinde üretilmiş olan bu otomobil projesi, geçen 14 yıllık süre içerisinde bir türlü hayata geçirilemedi. Ford firmasının bu aracı üretmek için her hangi bir girişimdi bulunmaması, Shelby GR-1 hayranlarını hayal kırıklığına uğratsa da üzerinden tam 14 yıl geçtikten sonra yeni ve sevindirici bir gelişme yaşandı.

Superformance adındaki üretici şirket, aracın üretime geçebilmesi için gerekli olan çalışmaları hayata geçirdi. Ford firmasının tekelini elinde bulundurduğu Shelby serisi içerisinde yer alan GR-1, 2005 yılındaki hayal kırıklığından sonra yeni bir umut ışığı doğurmaya hazırlanıyor.

Superformance’dan GR-1 Atağı

1996 senesinden beri üretimini yaptığı retro araçlar ile dikkat çeken Superformance firması, Ford’un kendi kaderine bıraktığı Shelby GR-1 modelini yeniden üretmek için atağa geçti. Aracın 2005 yılında üretilmiş olan modeline ilişkin bazı özelliklerini geliştirmek için Shelby American firması ile de temasa geçen Superformance, aracı 0’dan 100’e 2 saniyelik bir zaman diliminde çıkarabilmek adına elektrikli motor kullanımı yapacak.

Superformance firmasının CEO’su Lance Stander tarafından yapılan açıklamada, GR-1 projesi için yaklaşık 6 senedir Ford firması ile çalışıldığı bilgisi verildi. Projenin en başında GR-1 modelinin yeniden üretimi için Ford firması ile görüştüklerini ancak olumlu bir geri dönüş alamadıklarını söyleyen Stander, aracın bir taklidini yapabileceklerini ancak bunu istemediklerini belirtti.

Ford firmasından orjinal lisans almaları gerektiğini ve bunun için çalışmalarına başladıklarını belirten CEO, projeyi sürekli olarak gündemde tuttuğunu ve sonunda sesini duyurduğunu söyledi. Şuanlık her şeyin yolunda gittiğini ve aracın üretimi için gerekli hazırlıkların yapıldığını da açıklamalarına ekleyen Stander, aracın minimum 2 sene daha piyasada olmayacağını, öngörülen satış tarihinin 2021 olduğunu belirtti.