Nokia ve Microsoft Komplo Teorisi

Paylaş!

1965 yılında kurulan Finlandiya merkezli telekomünikasyon şirketi Nokia, 2000’li yılların başında efsane sayılacak meşhur telefon markasıydı. 2011 yılında Microsoft’la birlikte akıllı telefonlarına yeni bir işletim sistemi olan Windows Phone ’u denemiş, 2012 ’nin sonunda ise Microsoft işletim sistemi akıllı telefonlarını piyasaya çıkarmaya karar vermişti. 2013 yılında Microsoft’un 7 milyar doların üzerinde bir tutara Nokia’nın telefon birimini satın alması, sektörde dönüm noktası denilecek bir olay olmuştu çünkü Windows bu satın almayla Nokia’nın sahibi olduğu tüm patentlere ve uzmanlığa erişim sağlamıştı.

O tarihlerde Nokia, yaşadığı mali sıkıntılar nedeniye kemer sıkma politikası izlediğinden işler çok da iyi gitmiyordu. Maalesef yükselen trend Android ve IOS’ta da bir adım atmadığından Microsoft 2016’da Nokia’yı Foxconn’a sattığını duyuracak, 2020’de ise Android destekli Surface Duo ile piyasaya dönüş yapacaktı.

Tüm bu olaylar silsilesinde Microsoft ve Nokia’nın ortaklığı son derece enteresan bir komplo teorisinin kulaktan kulağa yayılmasına sebep oldu.

Nokia’nın CEO’luk görevini 2010 yılında Stephen Elop devralmıştı. Kendisinin Microsoft’un köstebeği olduğu komplo teorisi, Microsoft’un Nokia’yı satın almasından çok önceden beri konuşuluyor. Hatta öyle ki, Nokia ve Microsoft’un işbirliğinin ilk duyurulduğu etkinlikte bir katılımcı kendisine gelip truva atı olup olmadığını sormuş, ancak CEO’dan olumsuz yanıt almıştı. O zamanlar basit bir fişekleme haber gibi gözükse de 2011’de Nokia çalışanları tarafından konunun konuşulması bu komplo teorisini yeniden canlandıracaktı.

O zamanlar Global Post bu köstebek haberi duyurmuş, bir çok Nokia çalışanından daha sonra gerçek olacak Nokia hisselerinin düşürülmesi beklenip satılmasını beklediği söyleminden tutun hisse senedi değerlerinin bilerek düşürülmesinin savunulmasına kadar birçok söylem ortaya atılmıştı.

Elop’un Microsoft’ta başkanı olduğu görevden doğruca Nokia’ya geçmesi bile bu yorumların ardı arkasının kesilmesine engel olmamış, şirketin telefonlarda kullandığı işletim sisteminde bir adım ileriye gidememesi, mevcutta kullandığı işletim sisteminin dokunmatiğe uyumlu olmaması ve şirketin üzerinde çalıştığı yeni platformun piyasaya sürülmesinin sürekli ertelenmesi sebebiyle zorlu bir süreçten geçiliyordu.

Bu komplo teorisinin gerçeklik payı olup olmadığını bilmemekle beraber, 2014 yılında Finlandiya’lı iki gazeteci olan Pekka Nykänen ve Merina Salminen’in “Elop Operasyonu” adlı kitaplarına konu olmuş, iki yazar Nokia çalışanları da dahil olmak üzere yüzlerce kişiyle birebir röpörtaj yaparak öğrendiklerini kamuoyuna kitapları aracılığıyla duyurmuştu.

Kitapta belirtilenlere göre yazarların Elop için ortaya atılan komplo teorisinin kesinlikle gerçek olamayacağını, Elop’un “truva atı” görevi üstenerek Nokia’yı Microsoft’a kaçırmadığını, ayrıca kendisi Nokia yönetim kurulu tarafından seçilerek CEO ilan edildiğinden bu teorinin kesinlikle gerçek olmayacağını savundular.

Bunun yanı sıra kitapta Elop’un nasıl kötü bir CEO olduğunun da üzerinde çokça durulduğundan ve elindeki imkanları iyi yönetememesinden, ayrıca Nokia’nın Microsoft’u satın almadan önce ve aldıktan sonraki değeri arasında kısa zaman diliminde milyar dolarlar oynadığından bu komplo teorisine inanıp inanmamakta bizler karar veremedik. Peki siz ne düşünüyorsunuz?