Pahalı Yazılımların En İyi Ücretsiz Alternatifleri

Paylaş!

Pahalı Yazılımların En İyi Ücretsiz Alternatifleri

Bir ürüne ait o ürünün / ürüne ait fikrin sahibine ait olduğunu, ürün ile yapılabilecek işlemlerin nasıl olacağını (kopyalama, yayınlama vb) hukuken sağlayan hakların tümüne telif hakkı denir. Telif hakları nedeniyle firmalar ürünlerini lisanslama ve pazarlama yoluna gitmektedir. Ancak yapılacak her işlem için lisans satıl alıp kullanacağınız uygulamalar vardır. Ancak aynı derecede iş görebilen ve tamamen ücretsiz alternatif yazılımlar da bulunmaktadır. Bu yazı sayesinde pahalı yazılımlara alternatif olacak en iyi ücretsiz yazılımları tanıyacaksınız.

İşletim Sistemi Olarak Windows’a Karşı Linux

Windows gerek çok yaygın olması ve gerekse kolay erişilebilir olması nedeniyle neredeyse her yerde karşımıza çıkmaktadır. Linux ise Windows kadar başarılı ve tamamen ücretsiz bir işletim sistemidir. Lisans için para ödemek istemiyorsanız Linux ve farklı sürümleri işinizi görecektir. Linux’un ubuntu, mint gibi başlangıç geçişi kolaylaştıracak sürümleri mevcuttur.

Virüs Programı Olarak Avira

Avira hem ücretsiz olması hem de geniş bir koruma alanı sağlaması açısından günümüzde lisans satın almanız gereken birçok virüs programına alternatiftir.

Üç Boyutlu Modelleme Alanında 3D Max, Maya Alternatifi Blender

Üç boyutlu modelleme yapmak için 3D Max veya Maya kullanılabilir. Ancak blender çok pahalı olmaları nedeniyle bu programlara ücretsiz olarak bir alternatif sunmaktadır. Blender için oldukça çeşitli eğitim dokümanlarına da internetten ulaşabilirsiniz.

Vektörel Çizim Alanında Illustrator Alternatifi Inkscape

Inkspace vektör hazırlama konusunda oldukça yetenekli ve ücretsiz bir program olası nedeniyle de oldukça popülerdir. Ayrıca kullanımı konusunda oldukça fazla örnek ve eğitim kaynağına ulaşabiliyorsunuz.

Microsoft Office Alternatifi Libre Office

Office programları neredeyse tüm kullanıcılar için önemlidir. Projelerinizi hazırlama, iş ile ilgili dokümanlar hazırlama gibi konularda oldukça kullanışlıdır. Libre Office ise Microsoft Office programlarının ara yüzlerine çok yakın ara yüzler sunması ile popüler bir programdır. Ayrıca Microsoft ürünleri ile uyumlu kayıt seçenekleri sunması nedeniyle erişilebilir bir teknoloji sunmaktadır.