En Yaygın iOS 10 Sorunları ve Çözümleri

Paylaş!

En Yaygın iOS 10 Sorunları ve Çözümleri

İOS işletim sistemi piyasaya sunulmasından itibaren sürekli konuşulmaya ve tartışmalara konu olmaya başlamıştır ve aslında ciddi hatalar vererek kullanıcılarını üzmektedir. İOS 10 güncelleme sonrası cihaz performanslarının yükseltilmesinin nasıl yapılacağı açıklanmıştır ve forumlarda sorunlara yönelik paylaşımlar yapılmıştır.

Güncelleme Sorunu ve Çözümü

İOS 10 güncelleme yapılamaması en yaygın sorunlar içinde en başta olanıdır. Aslında ilk önce İOS10 güncellemesini kasmadan, kilitlenmeden kaldırabilecek cihazları belirlemek yapılacaklar arasındadır. Bu cihazları iPhone serilerinden iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 5C ve iPad serilerinden iPadpro, iPadair, iPad mini 3 ve iPad mini 2 cihazları İOS 10 güncelleme yapılabilen sınıfına girmektedir. Maalesef iPhone 4s serisi ve bu serinin alt versiyonları güncellemeden sorun yaşamaktadır.

Pil Sorunu ve Çözümü

İOS 10 sorunlarının diğer yaygın sorunu pil ömrü ile ilgili sorunlardır. Yapılan her yazılım güncelleme sonrası cihazlara çok çeşitli yeni uygulama ve ilave özellikler sunulması pil ömrünü etkiliyor. En kısa yol her güncelleme sonrası yeni yüklenen uygulamaları kaldırmaktır. Örneğin İOS 10 uygulamalarından Fitness takip uygulamasına ait ayarları kapatmak, pil ömrünün uzamasını sağlayacaktır. Ayarlar bölümüne girip, gizlilik sekmesinden kapatmak istediğimiz uygulamayı seçip, ayarı kapalı olarak ayarlamanız gerekmektedir. Bu tip kullanılmayan uygulamalar aynı şekilde ayarlarını kapalı duruma getirilebilir

Donma Sorunu ve Çözümü

Diğer problem ise IOS 10 telefon donma sorunudur. Donma sorunu aslında güncelleme sonrası eklenen ilave uygulamalardır. Bu sorunun giderilmesi yukarıdaki bahsettiğimiz gibi ilave uygulamaları kapatmaktır. Wi-fi gereksiz ortamlarda açık tutmamak hem web kaynaklı kasılmaları önlemekte hem de pil ömrünün süresini uzatmaktadır. Donma sorununa çözümü kısaca pek kullanımı tercih etmesekte iTunes yoluyla olmaktadır. Cihazınızı bilgisayara bağlayıp, restore etmek ve önbelleği temizleyerek yeniden başlat yapmak cihazınızı donma sorunundan kurtarır.