Spotify Açılan Telif Davasını Karşılıklı Anlaşma İle Çözdü

Paylaş!

Spotify Açılan Telif Davasını Karşılıklı Anlaşma İle Çözdü. En çok kullanılan müzik uygulamalarının başında gelen Spotify, yaptığı yayınlarda lisans kullanmadığı gerekçesi ile hakkında birçok dava açılması ile gündeme gelmişti. Bu sebeple hakkında açılan son dava karşılıklı olarak yapılan anlaşma ile çözüme kavuşturulup kapatıldı. 2018 yılı içerisinde yapılan birçok araştırma sonucu Spotify en çok tercih edilen müzik uygulaması olarak belirlenmişti.

Ama çoğu zaman yayınlanan müziklerin lisanssız olarak kullanılması uygulamanın başını fazlasıyla ağrıtıyor. Suçlamalar sonucunda birçok dava uygulamaya açıldı. Son olarak uygulamayı lisanssız müziğini kullandığı gerekçesiyle mahkemeye veren Wixen Müzik firması ile yapılan karşılıklı görüşmeler sonucu çözüm yolu bulundu.

Wixen Müzik Davayı Neden Açtı?

Bünyesinde bulunan müzikleri kendilerinden izin almadan ve lisanssız olarak kullanan Spotify’ e dava açan Wixen Müzik, uzun süren davayı 1.6 milyar dolar tazminat talep ederek oluşturmuştu. Hem şirket hem de sanatçıların bu davada yer aldığı görünüyor. Ama karşılıklı varılan mutabakat ile dava daha fazla sürmeden düştü. Anlaşma içerisinde yer alan maddeler bilinmiyor. Spotify müzik uygulamasının Wixen Müzik firmasına ne kadar tutarında bir ödeme yaptığı basına yansıtılmadı.

Yapılan anlaşmada hangi şartların ve ne kadar miktarda ödeme yapıldığı net olarak vurgulanmadı. Sadece kısa bir açıklama yapan Wixen Müzik şirketinin yöneticileri iki tarafında kazan-kazan yönteminin geçerli olduğu bir anlaşma imzalanarak sorunun çözüldüğü söylendi. Böylece iki tarafında bu davadan herhangi bir zarar görmeden çıktığı haberde yer aldı.