Abd Savunma Sanayinde Yeni Gelişme

Paylaş!

Abd Savunma Sanayinde Yeni Gelişme. Savunma sanayisinde 45 Milyon dolar Ar Ge çalışması için ayrılan bütçe ABD Donanma Labaratuar Ekip Başkanı Dimitra Stratis-Cullum tarafından deniz mikroorganizmalarından faydalanılarak yeni bir savunma sistemi geliştirildi. Bir yıllık bir çalışma olan bu çalışma sonucu deniz tek hücreli canlıları sensör niyetiyle kullanılacak ve ABD deniz sularında bulunan yabancı denizaltı, drone ve dalgıçlara karşı teknoloji ile birleştirilerek savunma amaçlı kullanılacak.

Nasıl Bir Teknoloji

Henüz faal olmayan ancak en kısa sürede aktif hale dönüştürülecek bu sistem sayesinde ABD’ye denizden gelecek saldırılara karşı düşmanı etkisiz hale getirilmeye amaçlayacaktır. Sistemin çalışması deniz mikro organizmalarının tespit edeceği yakıt artığı, insan hücresi ve metal gibi materyaller karşısında değişim göstererek bu değişimi sensör niteliği ile yansıtmak.

Uzay teknolojisi gibi görünen bu çalışma ABD savaş teknolojisi olarak geliştirilmekte ve deniz canlı organizmalarından faydalanılacaktır. Zor bir çalışma olarak görünen bu çalışma hayata geçirildikten sonra ABD deniz sınırları güvenlik altına alınmış olacaktır.

ABD Donanma Araştırma laboratuvarında geliştirilen bu sistem test çalışmaları aşamasında olup bu tek hücreli deniz canlılarının dış etkilere karşı geliştirdiği yüzeysel tepkimeler gözlemlenerek elde edildi. En kısa sürede çalışmaların tamamlanacağı hakkında bilgi veren Ekip başkanı Bu çalışmanın önemine değinerek sentetik biyolojiyi artık hayata geçirmek istediklerini belirtti.

Yapılan çalışmalar biye mühendislik alanında olup deniz canlıları incelenerek hayata geçirilme aşamasına getirildi. Özellikle tek hücreli deniz canlılarının incelenmesinde dış yüzeylerinde bazı materyallere karşı tepkiler geliştirmeleri çalışmanın ana kaynağı olarak ele alındı. Bu keşif aşaması sonrasında deniz bakterilerinin neye nasıl tepki vereceği çalışmaları üzerinde duruldu. Tepkime vermesi beklenen yakıt atığı, metal ve insan DNA’sı üzerinde nasıl etki ve değişim sağlanacağı çalışmaları sürmekte olan bu çalışma ABD için çok önemli bir savunma sistemi olacaktır.

Sensör amaçlı kullanılacak olan bakteri ve mikro organizmalar tespit çalışmalarında iyi birer ajan olacaktır. Tam bir Ar- Ge projesi olan bu çalışma teknolojik bir çalışma olduğu için ve güvenlik amaçlı olduğu için ABD hükümetince de desteklenmektedir.