Chrome’a Reklam Engeli Özelliği

Paylaş!

Google teknoloji devleri arasında yer aldığından dolayı sürekli olarak güncelleme ve yenileme yapmaya çalışmaktadır. Son olarak ise gizlilik isteyen ve reklamlardan sıkılan kullanıcılar için tarayıcısı olan Google Chrome’a reklam engelleme özelliğinin ekleneceğini duyurdu. Reklamların insanları zor duruma düşürdüğünü ve bunun isteğe göre görünmesi veya görünmemesi seçeneğinin gerekli olduğuna karar verdiklerini de paylaşarak iyi niyet elçisi oldukları yönünde açıklamalar yaptı.

Tarih Açıklaması

Google duyurusunda geçen seneden beri sınırlı kişiler üzerinde bu özelliği kullandıklarını da ekledi. Bölge olarak genelde Amerika, Kanada ve Avrupa’yı seçtiklerini de paylaştı. Özelliğin tüm kullanıcılar ile buluşacağı tarih olarak ise 9 Temmuz 2019 üzerinde duruldu.

Google tarafından geçen sene reklamlar için eklenen özellik sayesinde aniden açılan pop-up reklamların engellenmesi sağlanmıştı. Kullanım kılavuzu sayesinde yüksek sesli reklamların rahatsız edici boyutları da ortadan kaldırılmıştı.

Google reklamların engellenmesi konusunda işlem yapmadan önce web sitesine bir uyarı yolluyor. 2019 yılının başlarında yayınlanan özet bilgilendirmelerde uyarılan kanalların üçte ikisinde daha iyi oranların yakalandığı yönünde istatistikler ortaya çıkıyor. Yani beklenenin aksine olumlu geri dönüşümlerin alındığından bahsediliyor. Engellenen web sitelerinin büyük çoğunluk arasında ortalama %1 gibi bir dilime denk geldiği belirtiliyor.

Google tarafından eklenen ve daha da eklenecek olan reklamlara yönelik uygulamaların amacının reklamları ortadan kaldırmak şeklinde yorumlayanlar da vardı. Google açıklamasında amaçlarının reklamların kaldırılması olmaktan daha farklı olarak internet kullanımını daha iyi hale getirmek şeklinde açıkladı. Bunun için gereken önlemlerin alınması ve iyileştirmeler yapılması konusunda da oldukça önemli özellikler getirmeye başlayacaklarını duyurdu.

Google’ın sunduğu bu özellik hakkında takipçiler tarafından farklı yorumlar yapıldı. Google kanalı ile reklam toplayan ve bunların tıklanmasından gelir elde eden bir dev olduğundan dolayı bu özelliğin arkasındaki amacın ne olduğunu çözemediklerini dile getiren kişilerin sayısı da az olmadı. Reklam bekçiliği olarak adlandırılan bu durum yaz aylarında uygulamanın kullanılır olmaya başlaması halinde daha da çok eleştiri alacak gibi duruyor. Yaz aylarındaki bilinen reklamların engellenmesi karşısında takipçilerin yorumları daha fazla olacaktır.