Twitter Paypal Üzerinden Dolandırmaya Müsaade Etti

Paylaş!

Twitter Paypal Üzerinden Dolandırmaya Müsaade Etti. İnternet ortamının en büyük tehlikelerinden olan dolandırıcılık, son zamanlarda epeyce artmaya başladı. Birçok vaatler insanları dolandırmaya çalışan dolandırıcılar, yeni adres olarak Twitter’ı seçti. Twitter üzerinden Paypal’ın kullanılarak dolandırıcılık faaliyetlerinin yürütüldüğü gözlendi. Dolandırıcıların son günlerde kullandığı en etkili yöntem kimlik bilgilerinin çalınması yöntemidir. Bu durum internetin bulunduğu her yerde insanın karşısına çıkabilecek boyuta ulaşmıştır. Yapılan girişimlere karşı çok dikkatli olmakta fayda vardır.

1 Ocak 2019 tarihinde Twitter üzerinden basit bir yöntem kullanılarak dolandırıcılık işlemi gerçekleştirilmiş olması anlatılan olay için en basit örnek olmaktadır. Bu tarihte Twitter üzerinden dolandırıcılar, kullanmış olduğu yöntem ile virüs gibi yayılan ve insanları Noel günü dolayısıyla çekilişe tabi tutacaklarını söyleyip, ardından çekilişe katılacakların kimlik bilgilerinin sisteme girilerek doğrulanmasını gerektiğini söylüyorlar.

Kullanılan bu yöntemin insanları en cezbeden noktası ise kimlik bilgilerini doğruladıktan sonra herhangi bir hediyenin sahibi olacaklarını söylenmesidir. Kısa süre için Twitter bünyesinde paylaşıma açılan PayPal yöntemi ile insanların dolandırılmasına yol açan bu tuzak Twitter yönetimi tarafından kaldırılsa da yer aldığı süre içerisinde kaç kişinin bu tuzağa düştüğü hakkında şu anda net bir bilgi verilmedi.

Tweet’ in Sahte Olduğunu Anlamak İçin Detaylar Var

Dikkatli bir şekilde bakıldığında tweet’ de yer alan söylemlerin tamamının yalan olduğunu anlamak oldukça basit. Detaylı şekilde yaklaşım sağlandığında bu tweet sahte olduğunu her yönden belli ediyor. bu hesaba güvenmemek için insanların sahte olduğunu tespit etmesi pek de zor değil. Çünkü PayPal sanal banka işlemlerinin 100 takipçisi olacak kadar küçük bir şirket değil. Bir de bu hesabın fake olduğunu gösteren detaylardan biri de PayPal sanal bankasında sadece bir l harfi yer almaktadır.

Ama bu hesaba bakıldığında 2 tane ll harfinin mevcut olduğunu görerek hesabın sahte olduğunu anlamak pek de zor olmasa gerek. Hediye kazanacağını düşünüp hızlı bir şekilde sisteme bilgilerini yazan ve hiçbir şekilde bu detaylara takılmayan insanların bağlantıya tıkladıktan sonra PayPal sitesinin açılması ile bu tuzağa düştükleri görülüyor. Bu tarz dolandırıcılık durumlarına maruz kalmamak için atılacak adımlara dikkat etmekte büyük yarar vardır.