Çin Aydaki Karanlık Kısma İniş Yapmak İçin Çabalıyor

Paylaş!

Çin Aydaki Karanlık Kısma İniş Yapmak İçin Çabalıyor. Çin’de bulunan Xinhua adlı haber ajansının yayınladığı haberde Çine ait bir uzay için tasarlanmış olan sonda ilk defa olmak üzere ayın karanlık kısmına iniş gerçekleştirdi. İçinde faaliyet gösteren Ulusal Uzay İdaresinin bilgilerine göre Changbe-4 uzay sondası ayın karanlık tarafına doğru başarılı bir şekilde yörüngeye oturmak üzere yola çıkmış vaziyette. Yapılan bu çalışmanın son derece planlı bir şekilde işlendiği söylendi.

Ayın kendine özgü dönüşü dünyadan epeyce farklı şekilde olmaktadır. Bu sebeple ayın karanlık yüzünü görmek neredeyse imkansız bir vaziyet alıyor. En azından bu dünyadan bakıldığında hiçbir şekilde ayın karanlık yüzü görünmüyor. Çin devleti daha önceden yaptığı çalışmalar ile Ay eksenine birçok araç göndermiş ve bu araçlar Ay’ a ait karanlık kısımları görmüştür. Fakat hiçbir şekilde başarılı bir iniş gerçekleştirememiştir. Defalarca kez gönderilen araçların ayın karanlık yüzünü çekmesi mümkün olmuştur.

Ama bu başarı karanlık yüzü iniş esnasında başarıya ulaşmamıştır. Çin devletinin son fırlattığı uzay aracı aralık ayı itibariyle Ay’ a gönderildi. Chang-4 uzay sondası adlı aracın uzaydaki karanlık yüzü inme çabaları yine sonuçsuz kalmıştır.

Sondanın Amacı Karanlık Yüzdeki Durumlar

Chang-4 uzay aracı gönderildiğinde büyük hedeflerin başarılacağı düşünülüyordu. Gerçekleştirilen başarılı fırlatma sonucu istenilen yörüngeye oturan bu araç çevrede astronomik görev gerçekleştirerek burada bulunan araziyi inceleme, arazide bulunan mineral miktarının tespitini yapmak, karanlık tarafın detaylı incelenmesi ve radyasyon miktarının tespit edilmesi gibi amaçlarla uzaya gönderildi. Çin devleti son zamanlarda yaptığı bu tarz çalışmalar ile 2030 yılında ABD ve Rusya’yı yakalamayı de düşünüyor.

Bu amaçla beraber güçlü olmanın yolları da açılmış olacak. Önümüzdeki yıl ülke içerisinde kendi uzay istasyonlarının kurmak isteyen Çin devleti, bu amacını basına tamamen barışçıl olarak yapacağını söyledi. Fakat bu durum Amerika Birleşik Devletleri’ni son derece rahatsız ediyor. ABD’de görev yapmakta olan Savunma Bakanı, Çin devletinin uygulamış olduğu bu politikayı eleştirerek diğer ülkeler ile Uzay hakkında yaşanacak sıkıntılar da erişim engeli uygulanacağını belirtti.