Akınsoft’tan Özgür Akın Yerli Robotlar Hakkında Konuştu

Paylaş!

Akınsoft’tan Özgür Akın Yerli Robotlar Hakkında Konuştu. Türkiye’nin Konya ilinde kurulmuş olan ve merkezi yönetim biriminin burada yer aldığı Akınsoft, yapmış olduğu çalışmalar ile Türkiye’nin ilk robot fabrikası olma özelliği ile ön plana çıkan AkınRobotics’te tasarlanan robotların dünya standartlarını yakalayarak üretilen robotların kalitesine ulaşmayı hedefleyen bir vizyon ile ilerliyor. Dünyada faaliyet gösteren robot firmalarının ürettiği robotların standardına ulaşmak bu firmanın en büyük hayali. 1986 yılında başlanan çalışma ile oluşturulan Honda markasına ait robot ASIMO, kendisine eklenen özellikler sayesinde merdiven çıkıp, kendi ekseni etrafında dönebiliyor.

Merkezi Hong Kong şehrinde yer alan Hanson Robotics firmasının geliştirmiş olduğu, ardından da bu robota Suudi Arabistan vatandaşlığına verildiği ve isminin Sofia konulduğu robot, yasal bir şekilde kişilik kazanmış ilk robot olarak kabul ediliyor. ABD’li Boston Dynamics şirketi tarafından geliştirilmiş olan robotlar ise hem koşabiliyor, hem de oluşturulmuş parkurlarda kütüklerin üzerinden zıplama yeteneklerine sahip. Bu özelliklere sahip olması Dünya standartlarındaki robotların ne kadar kabiliyeti oldukları görülüyor.

Akınsoft firması da bu standartları yakalamak için bünyesinde bulundurduğu ekip ile gece gündüz çalışıyor. Yapılan çalışmalar sonucunda üretilen ilk insansı robot adım atma yeteneğine sahip olan Akıncı-4 robotu oldu. Üretilen bu robot sayesinde Türkiye Uluslararası arenada biraz daha kendisini hissettirmeye başladı.

En Büyük Engel Kısıtlı Bütçe

Türkiye’nin robot geliştirme noktasında çok yeni olduğunu söylemek mümkün. Ama yapılan çalışmalar sonucu ileri ki zamanlarda adından sıkça bahsettirecek çalışmalarında yapıldığı görülüyor. Dünyadaki diğer ülkelerin robot geliştirmek için ayırdığı bütçelere bakıldığında Türkiye’nin bütçesinin bu konuda yetersiz kaldığı biliniyor. Ama yine de insan kaynaklarının doğru kullanılması ile birleşen çalışmalar kısıtlı bütçeye rağmen etkili sonuçları beraberinde getirdi.

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Özgür Akın, AA haber ajansına bir açıklama yaparak Dünyada bizim yaptığımız robot türünde az örnek olduğundan bu alandaki en iyi robotlar ile kıyaslandıklarını söyledi. Ayrıca Akın, “Dünyadaki büyük robot firmaları büyük ülkelerden destek alıyor, biz tüm bileşenlerimizi kendi imkanlarımızla üretiyoruz, bir malzeme hariç bütün imkanları seferber ederek diğer gerekenleri kendimiz tasarlıyoruz ve bu noktaya gelmemizde en büyük neden bütçeden düşük maliyet ile gerçekleştirdiğimiz çalışmalardır” dedi.