GoPro’nun Çin’den Ayrılma İhtimali

Paylaş!

GoPro’nun Çin’den Ayrılma İhtimali. GoPro teknoloji devi tarafından pazartesi günü basın açıklaması yapıldı. Açıklamada konuşulan konular arasında en çok dikkat çeken ise GoPro’nun Çin’de bulunan üretim ağını kapatmayı düşünmesi oldu. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında oluşan ticari gerilim nedeniyle sıkıntı yaşadığını belirten şirket Çin’deki üretimleriyle alakalı olarak taşınma kararlarının olabileceğini duyurdu.

Finans Müdüründen Açıklamalar

GoPro’nun finans müdürü tarafından yapılan açıklamalar kamuoyunun dikkatini çekmeyi başardı. Finans müdürü Brian McGee’nin yaptığı açıklamada günümüz teknoloji gelişiminde jeopolitik olarak hızlı olmanın önemli olması üzerinde duruldu. Ayrıca finans müdürü ABD’ye bağlı olarak yapılan kamera üretiminin Çin’den alınması kararı ile gümrük sorununu çözmeye çalıştıklarını dile getirdi. Üretimin devam edebilmesi için bu yaklaşımın zorunlu olduğunu da açıklamalarına ekledi. Böylelikle gümrük işlemlerinin şirket olarak kendilerine fayda sağlamasını beklediklerini de vurguladı.

Geçen sene şirketin CEO’su Nick Woodman tarafından yapılan açıklamalarda ise şirketin ciddi anlamda ABD dışındaki ülkelerde gelişme ve üretim payını artırma stratejisi olduğunu, özellikle Çin ayağını güçlendirecekleri şeklindeki yorumlar yapılmıştı. GoPro bugün ise Çin’de hem Çin hem de diğer ülkeler için kamera sistemleri yapmaya çalışırken diğer bir taraftan da Japonya ve Güney Kore ayağını genişletme çalışmalarında bulunuyor. Ülkeler arasındaki ticari savaşın üretimle doğrudan alakalı olmasının bir sonucu olarak bu durumdan şuan için Çin’in zararlı çıkacağı yönünde yorumlar yapılıyor. Çin’deki üretim hacmini düşürme yoluna gidecek olan şirket Asya-Pasifik kanadına üretim kaydırmayı planlıyor.

Şirket yeni kararının uygulanmasında güçlük yaşanmayacağını da düşünüyor. Çünkü yaklaşım olarak sade ürün bandından yana olan GoPro toplamda sadece 3 farklı aksiyon kamerası üretimine devam ediyor. Bu durum da üretim bandının farklı ülkeye taşınmasında kolaylık sağlayacağı yönünde değerlendiriliyor.

GoPro son olarak Hero 7 isimli aksiyon kamerasını bu senenin eylül ayında satışa sunmuştu. Bu satış şirket tarihinin en hızlı yapılan satışı olarak rekorlar kırmıştı. GoPro ise 2015 yılından beri şirket karını açıklayamadığından dolayı da ayrı bir merak konusu olmuştu. Üretim bandının Çin’den alınması bu anlamda da ülke için kayıp olacaktır.