VGA Kablosunun Dişleri Nasıl Temizlenir?

Paylaş!

VGA kablosu, görüntü kabloları içindeki en hassas dişlere sahip olan kablodur. VGA kablosunun dişleri nasıl temizlenir? diye soruyorsanız mutlaka bilmelisiniz ki VGA kablosunun dişlerini temizlerken çok dikkatli olmalısınız. Dişlere zarar gelmesi durumunda, kablo işlevini anında yitirebilir.

VGA Kablosu Nedir? Nerelerde Kullanılır?

VGA kablosu, Video Grafik Dizisi bağlayıcı görevini gören önemli bağlantı kablolarındandır. Genellikle bilgisayar kasasında gördüğümüz mavi renkli uca sahip bir kablodur. VGA kabloları görüntü aktarımında kullanılırlar. Bu yüzden kablo ucundaki dişlerinde herhangi bir sorun çıkması durumunda, görüntü bozuk gidebilir ya da hiç gitmeyebilir. VGA kabloları genelde bilgisayar kasasından monitöre görüntü almak için kullanılır. Bir diğer en yaygın kullanımı ise projektörlerdir.

VGA Kablosunun Dişlerini Nasıl Temizlemeliyiz?

VGA kablosu, çok sık temizliğe ihtiyaç duyulan bir kablo değildir. Fakat diyelim görüntü kesintili ya da bozuk geliyor, VGA kablosu yuvaya tam oturmuyor ya da kablo kaynaklı herhangi bir problem var. Bu tür problemler genelde diş aralıklarına toz, kir girmesinden kaynaklanıyor. Kablo dişlerini temizlemenin en güvenli yolu ıslak mendili inceltip dişlerin arasını yavaşça silmektir. Silerken VGA kablosunun dişlerinin yamulmamasına, daha da kötüsü kırılmamasına çok ciddi anlamda dikkat edilmelidir.

VGA Kablosunun Dişleri Yamulursa Ne Olur?

Eğer temizlerken ya da herhangi bir kaza sonucu VGA kablosunun dişleri yamulduysa, kaynak yuvasına VGA kablosunu takmaya çalışırken takılmadığını fark edeceksiniz. Çünkü VGA kabloları, dişlerinin kaynak yuvaya girmesiyle takılan kablolardır. Eğer dişler yamulduysa haliyle yuvalara denk gelemeyecek ve girmeyecektir. Eğer girmediği halde çok zorlarsanız, dişleri kırabilir ya da hasar verebilirsiniz. Böylece görüntünün bozuk bir şekilde iletilmesine hatta bazı durumlarda görüntünün hiç gitmemesine sebep olabilirsiniz. Bu nedenle özellikle VGA kablosunun dişlerini temizlerken dikkatli olmalı ve daha narin davranmalıyız.