Facebook Otomatik Video Oynatma Nasıl Kapatılır?

Paylaş!

Akıllı telefonların özelliklerinin gelişmesi ve bu cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte sosyal medya alışkanlıkları da değişiklik göstermeye başladı. Yapılan araştırmalara göre internette geçirilen zamanın önemli bir kısmını sosyal medya platformları alıyor ve bunlar arasında Facebook başı çekiyor. Arkadaşlarla iletişim kurma, çeşitli konularda sayfaları takip etme ve etkinlik araştırma gibi özellikleri bir arada sunan Facebook, fotoğraf ve video paylaşımına da olanak tanıyor. Özellikle akıllı telefonlarda Facebook kullanımında internet kotasını aşma problemi olduğu için, yüklenen videoların Facebook’ta kendiliğinden açılmasına neden olan özellik çoğu kullanıcı tarafından beğenilmiyor. Peki, Facebook kullanıcısı haber akışına düşen video görüntüleri otomatik olarak açmak zorunda mı? Facebook otomatik video oynatma nasıl kapatılır?

Videolar Kendiliğinden Açılmasın

2004 senesinin Şubat ayında kurulan ve o zaman bugüne kendini sürekli yenileyen Facebook, kullanıcılarına etkileyici özellikler sunabildiği gibi kimi zaman kullanıcıların memnun kalmadığı güncellemeler de yapabiliyor. Bunlardan biri hiç kuşkusuz videoların kendi kendine açılması ve dolayısıyla internet kotasının gereksiz yere tüketilmesi.

Videoların Kullanıcı Tarafından Yönetilmesi

Facebook’ta haber akışında dolaşırken videoların otomatik olarak devreye girmesini engellemek birkaç basit adımla mümkün. Bunun için öncelikle kullanıcı adı ve şifre girilerek Facebook arayüzüne geçilmesi gerekiyor. Daha sonra kişisel sayfanın sağ üst köşesinde bulunan üçgen ikonuna basılır ve açılan menüden “Ayarlar” tuşuna tıklanır. Burada kullanıcı hesabına yönelik genel ayarlardan, gizlilik ve güvenlik ayrıntılarına kadar birçok özelliğin takip edilmesinin söz konusu olduğu bir pencereye ulaşılır. Mevcut pencerede sol şeritte yer alan “Videolar” butonuna basılarak “Video Ayarları” başlıklı bir düzenleme ekranı açılır. Bu ekranda “Videoları Otomatik Oynat” ile başlayan satırda ilgili kutucuk “Hayır” konumuna çevrilince videoların kendiliğinden açılma sorunu ortadan kalkmış olur.