Dronelar İklim Değişikliği ile Mücadelede Kullanılacak

Paylaş!

Drone’lar İklim Değişikliği ile Mücadelede Kullanılacak. Gezegendeki karbon döngüsünün gerçekleştirilebilmesi için oldukça önemli bir yere sahip olan etkenlerden biri de tropik ormanlar. Ormanların içerisinde yer alan ağaçların zarar görmesi ise iklim değişikliğinin meydana gelmesindeki en büyük etken. Oluşan sorunlara çözüm bulabilmek için drone kullanımı yapma fikri, büyük bir fayda sağlayabilir.

Bilim insanları, dünyada meydana gelen iklim değişikliğinin önüne geçebilmek adına alternatif pek çok yönteme başvuruyorlar. Dünyanın her bölgesinde birbirinden bağımsız ve farklı araştırmacı gruplar, bu gelişimin önüne geçmek için çalışıyorlar.

Dünyayı bekleyen potansiyel bir tehlikeye hazır olabilmek açısından çözüm üretimi yapılırken, bir yandan da bu kaos ortamına neden olan etmenlerin araştırılmasına karar verildi. Tropik ormanlarda yer alan ağaçlara zarar gelmesi halinde iklimin değişmesi ve dünyanın kötü etkilenmesi işten bile değil. Bunun nedenine inmek isteyen bilim insanları ise dronelardan yararlanmaya karar verdiler.

Droneların İklim Değişikliği ile Savaşı

Dünyanın karbon dengesinin sağlanması için tropik yağmur ormanları oldukça büyük bir öneme sahipler. Üretilmekte olan karbondioksit miktarının büyük bir kısmını absorbe etmelerinin yanında, tropik ağaçlar dünya üzerinde yer alan karbon miktarının %30’luk bir kısmını kendi bünyelerinde toplayabiliyorlar. Bu sebeple, tropik ormanlarda yer alan ağaçların korunması, yalnızca insanın yaşam değerleri için değil; doğanın dengesi ve diğer canlıların yaşam değerleri için de oldukça önemli.

Coğrafi konum sebebi ile belirlenmiş olan tropik ormanlarda insan eli ile bir çalışma yapabilmek mümkün değil. Hem maddi kayıp hem de zaman kaybı olmasından kaynaklı olarak ormanlarda meydana gelen tahribatın nedenine ilişkin drone kullanımına karar verildi. İlk etapta küçük bir alana yayılarak başlayacak olan çalışmaların daha sonrasında bütün bir ormana yayılması bekleniyor.

İnsansız ve küçük hava araçları sayesinde maddi açıdan büyük bir kazanç elde edecek olan bilim insanları, aynı zamanda insan gözünden kaçabilecek olan durumların kameraya kayıt edilmesini de sağlayacaklar. İnsanların ulaşamayacakları yüksekliklere rahatlıkla çıkabilecek olan bu küçük hava araçları, kamera kaydı yaparak alana geri döndüklerine tekrardan ormanda yer alan etmenlerin izlenebilmesine olanak tanıyacaklar.