Ford: “Otonom Araçları Beklenenden Çok Uzak”

Paylaş!

Ford: “Otonom Araçları Beklenenden Çok Uzak”. Günlük yaşamda yavaş yavaş yerlerini almaya başlayan otonom cihazlar, görenlerini hayrete düşürmeye devam ediyor. Bu cihazların içerisinde yer alan araçlar zorlu virajları kendi kendine alabilen, kazaları öngörerek engelleyen bir sisteme sahipler. Otonom araçlar olarak bilinen ve teknoloji ile donatılmış bu otomobiller zaman zaman direksiyon başındaki sürücüden kontrolün kendisinde olduğuna dair onay istiyor.

Sürücünün bu onayı vermemesi halinde kendisini güvenli bir yere park edip acil servisi arayan araç, sürücüsüne her türlü güvenlik imkanını sunuyor. Otonom araçlar hususunda kapsamlı bir çalışma sürdüren Ford firması, tam anlamda otonom araçların üretiminin tahmin edilen süreden çok daha uzakta olduğunu söyledi.

Otonom araç teknolojisinin geliştirilmesi adına 4 milyon dolardan daha fazla yatırım yapmış olmasına rağmen, bu teknolojinin tam anlamı ile kullanılamadığını da açıklamalarına ekleyen firma yetkilileri, bu kullanımın öngördükleri tarihten çok daha uzak bir zamanda gerçekleşeceğini söylediler.

Mobilite Çalışmaları

ABD menşeili otomotiv devi olarak bilinen Ford firması, otonom araç teknolojisi konusunda kendisini en tepeye yerleştirmeyi başarmıştı. Uzun yıllardır bu teknoloji üzerinde çalışsalar da ancak belirli bir kısma kadar gelebilmeleri, bu teknolojinin tam anlamı ile ne zaman kullanılabileceği sorularını akla getiriyordu.

Ford firmasından acı ama gerçek bir açıklama geldi. Firma yetkilileri bu teknolojinin tam anlamı ile kullanımı için kendi firmaları bünyesinde öngörmüş oldukları tarihi geçtiklerini, ancak istedikleri yere gelemediklerini söylediler. Bu açıklama üzerine “çok uzak bir zamanda” kavramı ortaya çıkmış oldu. Otomotiv devi firmalardan bir tanesi olarak bilinen Ford, otonom araç sektörünün önde gelenlerinden bir tanesi olarak kendisini bu alanda “mobilite” çalışmalarına verdi.

Bu çalışmalar hakkında yetkililerin oldukça iddialı sözler ortaya atması sektörde heyecan seviyesinin artmasına neden oldu. Firma bünyesinde yer alan ve tekelini elinde bulunduran pek çok çalışmanın ayağından biri de mobilite oldu. Bu konuda her hangi bir bilgiye yer vermeyen firmanın adımlarını takip etmek için gözler hem etkinliklere hem de resmi sosyal medya hesaplarına yöneldi. İlerleyen dönemlerde bu teknolojiye ilişkin pek çok gelişme görebiliriz.