Yandex Disk Klasöre Ortak Erişim İmkanı Verme

Paylaş!

Yandex Disk, bulut depolama olarak çözümlemeler sunan bir sistemdir ve pek çok kullanıcı tarafından bulut depolama çözümleri bu sistem üzerinde kullanılıyor. Özellikleri ve hizmetleriyle tercih edilirliğini arttıran Yandex Disk, yakın zamanda hayata geçirdiği Yandex Disk klasöre ortak erişim imkanı verme özelliğini merak eden birçok kullanıcı bulunuyor.

Yandex Disk Klasöre Ortak Erişim Özelliği Nedir?

Yandex Disk üzerine yüklenen klasör veya dosyalar, Yandex Disk sahibi olan kullanıcılar tarafından erişime açık bir hale getirilebiliyor. Böylelikle hesabın sahibi olmayan Yandex Disk kullanıcıları da klasör ve dosyalara erişebiliyorlar. Kişi tarafından yayımlanan klasörler ve dosyalar, özel duruma çevrilebilen genele açık bir bağlantı haline getirilerek klasöre ortak erişim özelliği sağlanmış oluyor.

Yandex Disk Klasöre Ortak Erişim Özelliğini Aktif Hale Getirmek

Yandex Disk üyeleri tarafından gerçekleştirilebilen klasörün ortak erişime açılması özelliğinde birkaç adımı izlemeniz gerekiyor. Bunun için öncelikle bir klasöre ihtiyacınız var. Klasörü oluşturduktan sonra üzerine tıklayın ve üst mavi panelde bulunan üç çizgili ikona tıklayın. ‘Erişimi Ayarla’ başlıklı bir seçenek görünecektir. Bu seçeneğe tıkladığınız zaman açılan pencerede, ‘Tam Erişim’ seçeneğini belirlemelisiniz. Klasörü belli kullanıcılara açmak isterseniz de, kullanıcı adı veya e-posta adresini yazmanız gerekiyor.

Yandex Disk Ortak Paylaşıma Açılan Klasörlerde Kısıtlamalar

Yandex Disk’te ortak paylaşıma açtığınız klasörlerde bazı kısıtlamalar bulunuyor. Paylaşım gerçekleştiren kişi haricinde klasör üzerinde değişiklik yapılamıyor olması en belirgin kısıtlamadır. Bu kısıtlama, bir anlamda dosyalarınızın korunması açısından önemli bir gerekçedir. Bulut depolama olarak kullanılan Yandex Disk’te erişime açık dosyanızın diğer kullanıcılar tarafından değiştirilmesini elbette istemezsiniz. Bir diğer kısıtlama ise dosyaya diğer kullanıcılar herhangi bir şey ekleyememesidir. Yani dosya üzerinde dışarıdan hiçbir müdahaleye izin verilmiyor.