Yandex Mail Programdan Mail Nasıl Silinir?

Paylaş!

Yandex Mail programı, kullanımı nedeniyle biraz karmaşık bir yapıya sahip bir programdır. Program üzerinde silinen maillerin bazı durumlarda geri gelmesi söz konusu oluyor. Bu nedenle programın kullanıcıları Yandex Mail programdan mail nasıl silinir? sorusuyla karşılaşıyorlar. Bu durumun bazı açıklamaları ve çözümleri mevcuttur.

Yandex Mail’e Silinen Mailler Neden Geri Döner?

Yandex Mail programını kullanırken PoP3 protokolü üzerinden giriş yaptıysanız, bu protokolün silinen mailleri saklayan bir ana sunucusu bulunuyor. Yani giriş yaptığınız bu protokol nedeniyle, maillerinizi silseniz bile bir süre sonra maillerin Yandex Mail üzerine geri dönmeleri söz konusu olabiliyor. PoP3 protokolü yerine, UMAP protokolü üzerinden bağlanırsanız, bu durumda maillerin silinmemesi veya geri dönmesi sorunu ortadan kalkacaktır.

PoP3 Protokolünün İşe Yaramamasının Sebepleri

PoP3 protokolü, sistem bakımından bir ana sunucu üzerinde yedekleme yaparak çalışıyor. Bu durum da Yandex Mail programının çalışma protokolü ile çelişiyor. Ayrıca PoP3 protokolünde klasör listelerinin e-mail sunucusuyla eşitleme yapamaması gibi bir durum yaşanır. Bütün bu sebeplerden ötürü, PoP3 protokolü yerine IMAP protokolünü Yandex Mail programında seçmeniz maillerin silinmesini kolaylaştıracaktır.

IMAP Protokolüne Geçiş

IMAP protokolü, Yandex Mail programı ile uyumlu olarak çalışır. Bu nedenle sisteme ilk bağlandığınız sırada bu protokolü seçmeniz, maillerin silinmemesi sorunuyla karşılaşmanıza engel olacaktır. PoP3 protokolü seçtiyseniz, IMAP protokolüne geçme şansınız vardır.

Yandex Mail programında baştan kurulum gerçekleştirerek IMAP protokolünü seçebiliyorsunuz. Gelen ve giden maillerin sunucuları bu durumda IMAP protokolüne eşitlenecek ve maillerin silinmemesi veya silinen maillerin geri dönmesi gibi bir sorunla bir daha karşılaşmamış olacaksınız. IMAP protokolüne geçmek, Yandex Mail programının içeriğinde veya şifrelerde bir değişikliğe sebep olmaz.