E-devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Paylaş!

Kamu kurum ve kuruluşlarının ülkemiz vatandaşlarına hizmet vermekle yükümlü olduğu resmi platform e-devlet sistemidir. E-devlet sisteminden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve sisteme giriş şifresi almış her vatandaş kolaylıkla hizmet alabilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden işlem yapmak için kullanılan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarası ve şifreler kişiye özel olduğundan işlem güvenliği nedeniyle kimseyle paylaşılmamalıdır. Sistem girişi için kullanılan Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası sabit kalırken, şifrenin güvenlik nedeniyle değiştirme ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir. Şifresini değiştirmek isteyen birçok e-devlet sistemi kullanıcısı vatandaşların e-devlet şifresi nasıl değiştirilir? Konusunu merak ettiği görülmektedir.

Yeni Bir E-devlet Şifresi Almak

Mevcut şifrelerinin güvenlik zafiyeti oluşturduğunu düşünen ancak sistem üzerinden e-devlet şifre değişikliği yapamayan vatandaşların kendilerine en yakın PTT şubesinden cüzi bir para karşılığında yeni şifre alabilmeleri mümkündür. PTT şubelerinden alınan ilk e-devlet şifresi için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak şifre değişikliğini PTT şubesine giderek değiştirmek isteyenler ilk şifre sonrası belli bir ücret ödemektedir.

E-devlet Üzerinden Mevcut Şifreyi Değiştirmek

PTT şubesine gitmeden e-devlet sistemine giriş bilgilerin hatırlanması durumunda da mevcut şifrenin değiştirilmesi mümkündür. Bunun için izlenilecek yol sisteme girişte kayıtlı olan cep telefonu numarasına şifremi unuttum adımıyla başlamaktır. Eğer e-devlet sistemi üzerinde kayıtlı ve güncel bir telefon numarası varsa bu numaraya geçici şifre gönderilme talebi ile şifre değişikliği yapılabilir.

Yakınların Kimlik Bilgisi İle E-devlet Şifresini Değiştirmek

E-devlet şifresi değişikliği için izlenilecek bir diğer yol herhangi bir yakının kimlik bilgileri yardımıyla değişiklik yapmaktır. Kimlik bilgisine ihtiyaç duyacağınız kişiler anne, baba, eş veya çocuklardır. Şifremi unuttum adımından sonra elinizde bulunan yakının kimlik bilgileri yardımı ile mevcut şifrenizi kolaylıkla değiştirmeniz mümkün.