Yurtdışından Gelen Cihazlara Ek Bandrol Ücreti

Paylaş!

Yurtdışından Gelen Cihazlara Ek Bandrol Ücreti. Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararınca yurt dışından ülkemize ticari ithalat maksadı bünyesinde giren tüm elektronik cihazlar için ek bandrol ücreti ödemesi geldi. 26 Aralık 2018 tarihi itibari ile Resmi Gazete’de yayınlanan karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzalaması ile yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Kararı’na göre ticari ithalat amacı ile ülkemize yurt dışından giren telefon, televizyon, uydu alıcı cihazları, video oynatıcı ve birleşik cihazlar olmak üzere bunların dışında yer alan işitsel ya da görsel yayınların alınabildiği cihazlar kapsamında bir defaya mahsus olmak kaydı ile 2019 yılında geçerliliği olacak ek bandrol ücretlendirmesi getirilmiş oldu.

İlave bir donanım ya da yazılım desteği olsun ya da olmasın internet üzerinden, doğrudan ya da başka bir yol aracılığı ile bütün görsel ve işitsel yayınları alabilen oto televizyonlar için de ek bandrol ücreti ödenecek.

İşte Ücretler

İşitsel ya da görsel yayınları alabilen oto televizyonlar için 8 Euro değerinde, 51 ekran TV modelleri için 10 Euro değerinde, 52 ve 67 ekran arasında olan TV modelleri için 16 Euro, 68 ve 85 ekran aralığında olan TV modelleri için 22 Euro, 86 ve 116 ekran aralığında olan TV modelleri için 34 Euro, 117 ve 148 ekran aralığında olan TV modelleri için 40 Euro ve 148 ekrandan büyük olan TV modelleri için ise 80 Euro ek bandrol ücreti ödenecek.

Radyolarda da türüne göre 1-2 Euro aralığında, video oynatıcı cihazlar için 18 Euro, set üstü medya kutuları olarak satışı yapılan ürünler için 7 Euro, televizyon ağırlıklı olan bileşenler için 9-21 Euro aralığında, radyo ağırlıklı olan bileşenler için 1-12 Euro aralığında, cep telefonlarındaki bütün modeller için 20 Euro, tabletler ve bilgisayarlar için 10 Euro ve harici olarak belirtilmemiş bütün elektronik cihazlar için de 18 Euro bandrol ücreti ödenecek.

Bu karar ile beraber satın alımı yapılacak olan elektronik cihazlarının Türkiye satış fiyatlarında da artış olması ve satış yetkilileri tarafından bu artışın uygulanması bekleniyor.