Apple Connect’i Apple Music’ten Kaldırıyor

Paylaş!

Apple Connect’i Apple Music’ten Kaldırıyor. ABD’li teknoloji devi Apple firmasının sanatçıların hayranları ile daha yakından bir ilişki kurabilmesi amacı ile geliştirmiş olduğu Connect özelliğini kaldıracağı bilgisi teknoloji gündemine bomba gibi oturdu. Kullanıcılar ve sanatçılar tarafından bir türlü popüler hale gelemeyen Connect özelliğini Apple Music içerisinden kaldıracağını duyuran firma bu konuda verdiği kararı basın ile paylaştı. Apple firmasının WWDC 2015 etkinliğinde Apple Music adlı uygulamasını tanıtırken servisin önemli bileşenlerinden bir tanesi olarak bahsettiği Connect özelliği, Twitter ve Sound Cloud merkezliydi.

Sanatçıların çekmiş oldukları kliplere ait olan demo kayıtlarının, kamera arkası görüntülerinin, alternatif şarkı sözlerinin ve daha fazlasının kullanıcılar ile paylaşılarak yakından iletişim kurabilmelerine imkan tanınması beklenen Apple Music Connect özelliği, bekleneni karşılamadı. Hem kullanıcılar tarafından hem de sanatçıların bu özellikleri destekleyecek bilgileri paylaşmamasından ötürü bir süredir askıda kalan Connect özelliği, Apple firması tarafından Music uygulaması dahilinde kaldırılıyor.

Connect Beklenen Popülerliği Yakalayamadı

Kağıt üstünde bakıldığı zaman oldukça faydalı bir özellik olmasına rağmen beklenen ilgiyi ve popülerliği yakalayamayan Connect özelliği Apple firması tarafından geçtiğimiz günlerde gelen açıklama ile beraber kaldırılacak. Etkili bir özellik gibi görünse de sanatçıların daha fazla kişiye hitap edebilmesi açısından Twitter ve Instagram gibi sosyal medya uygulamalarını tercih etmeleri Connect özelliğinin sönük kalmasına neden oldu. Apple firmasının müzik servisin kendi içlerinde bir sosyal medya uygulaması haline gelmesi hayali ile ortaya atılmış ve literatürde oldukça güzel bir fikir olan Connect özelliği ne kullanıcılardan ne de sanatçılardan beklenen ilgiyi görmedi.

Mayıs 2019 tarihine kadar Apple Music içerisinde yer alan Connect özelliğinin konumunun korunması konusunda karar alındığını söyleyen firma yetkilileri bugün itibari ile sanatçıların yeni bir gönderi paylaşmalarının durdurulduğunu da ifade ettiler. Connect üzerinden takip ettikleri sanatçıların son gönderilerine göz atabilmek için kullanıcıların önünde sadece bir kaç aylık bir zaman dilimi bulunuyor. Mayıs 2019 tarihi itibari ile gönderilerin tamamı silinecek ve Connect özelliği tamamen kapatılarak klasik müzik dinleme uygulaması olarak kullanımına devam edilecek.