Volvo Elektrikli Kamyonların Testlerine Başlıyor

Paylaş!

Volvo Elektrikli Kamyonların Testlerine Başlıyor. Geçtiğimiz günlerde Volvo araç üretici firmasından gelen bilgi doğrultusunda 2019 yılı içerisinde elektrikli kamyonların testlerinin başlayacağı, 2020 yılı içerisinde ise tırların seri bir şekilde üretime sokulacağı haberi otomotiv sektörünün heyecanlanmasına neden oldu. 2019 yılı içerisinde tamamen elektrik ile çalışacak olan ilk kamyonlarını teste tabi tutacak olan Volvo firması yetkilileri, VNR model kamyonlarının şuanda hali hazırda mevcut olan VNR modeli ile oldukça benzer bir dış görünüme sahip olacağını söylediler.

Seri üretime 2020 yılında girmesi planlanan elektrikli kamyonlar için 2020 ve 2021 yılı arasında Volvo tırlarını yollarda görebilmek mümkün olacak. Volvo firması tarafından daha öncesinde iki farklı elektrikli araç duyurusu yapılmıştı. Bunlardan bir tanesi tırdan daha küçük boyutta olan Volvo FL Electric modeli iken bir diğeri ise Volvo FE olarak açıklanmıştı. VNR adlı yeni modelinin ise tam elektrik yüklü mod ile çalışacağı ve teste tabi tutulacağı ise yeni gelen gelişmeler arasında.

Volvo VNR Geliyor

Volvo FE modelinin 2010 yılında piyasaya sürülmesi ile beraber 4 bin adetten fazla satması ve elektrikli araç modelleri arasında bir önce haline gelmesi üzerine daha geniş çaplı bir üretime geçmeyi düşünen firma VNR modelini üretmeye karar verdi. Dünyanın ilk tam elektrikl kamyonu olma özelliğini taşıyacak olan Volvo VNR modeli, batarya ömrü, yük kapasitesi ve ücreti gibi konularda hala gizemini koruyor.

Yeni çıkacak olan modelin Californie eyaletinde üretileceği konusunda bilgi veren yetkililerin diğer konularda suskunluklarını koruyor olmaları merak unsurunun daha fazla öne çıkmasına neden oldu. LIGHTS ismi verilen ağır metallerin de California eyaletinde üretiliyor olması ve taşıma ağının çok maliyetli olmasından kaynaklı olarak yeni model kamyonların sadece bu bölgede üretime geçecek olması firmanın aldığı stratejik kararlardan bir tanesi.

Dünya çapında gemi taşımacılığı üzerinden dağıtımının gerçekleştirilmesi beklenen Volvo’nun yeni elektrikli modeli VNR’yi 2021 yılı ile birlikte yollarda görebilmek mümkün olacak. Dünyanın tam elektrikli ilk kamyonu olarak klasik VNR modeli ile dış görünüm açısından benzerlik gösterecek.