Windows 10 Sesli Asistanlar için Destek Sunacak

Paylaş!

Windows 10 Sesli Asistanlar için Destek Sunacak. Windows 10 işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda kullanıcılar her ne kadar Alexa gibi sesli asistanları kullanabiliyor olsalar da hala Cortana’nın ikinci elemanı konumunda olmaları durumu bir değişkenlik göstermedi. Telefonlarda olduğu gibi doğrudan bir şekilde bilgisayara konuşma durumu söz konusu olmadığından bir kaç tuşa basma durumu meydana çıkıyor. Microsoft’un bu işlevsellik durumuna el atması ile beraber daha rahat bir kullanım için kolları sıvaması sonucunda üçüncü parti sesli asistan uygulamaları için destek sunması gündemde.

Walking Cat ve Albacore gibi geliştirici firmalar Windows 10 işletim sisteminin test sürümlerinde üçüncü parti ses asistanlarının daha detaylı bir şekilde entegre edilmesi konusunda çalışmalarına başladılar. Bu desteğin söz konusu ses komutu ile beraber uygulamaları açmalarına izin vermesi durumunun yanı sıra Cortana’nın tamamiyle etkisiz hale getirilebilmesi durumu da mevcut. Bu test sürümlerinden birinde Microsoft içerisinde yer alan arama kutusu ve görev çubuğundaki “Cortana ile konuş” butonunun ayrıldığı bilgisi de elde edildi.

Google Sesli Asistan Windows 10’a Gelebilir

Windows 10 işletim sisteminde sesli asistan ile ilgili gelişmeler kaydedilirken bir gelişme de Google firmasından geldi. Google ile Microsoft firmaları arasındaki rekabetin bu konuda geri plana atılması ile beraber Google’ın kendi sesi asistanını Windows 10 işletim sistemine sahip olan bilgisayarlara entegre etmesi durumu söz konusu. Microsoft firmasına kendi bünyesinde geliştirdiği hiç bir uygulamayı bu zamana kadar vermemiş olan Google’ın böyle bir karar alabilecek konumda olması da hem şaşırtıcı hem de bekleneni veriyor.

Zira firmanın kendi sistemini böylesi geniş bir alanda kullanmak istemesi gayet normal bir yaklaşım. Windows 10 işletim sistemine sesli asistan konusunda doğrudan destek sunacağı tarih henüz belli değilken Microsoft firmasının son dönemlerde Amazon’un Alexa sesli asistanına ısınmaya başlamış olması Cortana’yı perde arkasında bırakmasına da yardımcı oldu. Cortana’nın yapay zeka işlemlerine yöneltilmesi ile ilgili yeni bir alanda kullanılmasına karar veren firmanın sesli asistan konusunda üçüncü parti uygulamalara destek verecek olması işlevselliği de arttıracak.