Apple’da Değer Kaybı

Paylaş!

Apple’da değer kaybı. Teknoloji devlerinin halka arz edilmesi ve hisselerinin borsaya açılması kaçınılmaz bir durum olarak uzun zamandır oldukça fazla başvurulan yollardan bir tanesi olmuştur. Halka arz edilmesi hem firmanın değerini yükseltirken hem de daha fazla kazanç elde edilmesine olanak sağlar. Apple da aynı şekilde ilerleyen teknoloji devlerinden bir tanesi olmasından dolayı oldukça dikkat çeken bir yatırımcı kitlesine sahip kurumlardan sayılmaktadır. Piyasaya çıktığı ilk 30 yılsonunda elde ettiği piyasa değeri 190 milyar dolar olmuştur. Ama son gelen haberler arasında ilk 30 yılda elde ettiği değeri yaklaşık 5 hafta içerisinde yok ettiği yönünde olmuştur.

Değer Kaybı Süreci

1976 yılından beri giderek büyüyen ve gücüne güç katan akıllı teknoloji üreticisi Apple için ortaya atılan değer kaybı tüm yatırımcılar tarafından oldukça dikkat çekici olarak sınıflandırılmış ve incelenmiştir. Kurulduğu yıldan sadece 4 yıl geçtikten sonra halka açılma ve borsaya girme kararı alan firma 2010 yılına gelindiğinde 190 milyar dolarlık bir piyasa değerinin de sahibi olan ender teknoloji devlerinden bir tanesi olarak anılmaya başlanmıştır. Hatta başarılarından bir tanesi olan durum ise 1 trilyonluk ilk ABD tarihindeki şirket olması olarak sayılabilir.

Tarihe geçen başarılara imza atan bir şirket olmasından dolayı da oldukça fazla yatırım alır. Açıklanan olumsuz tablonun temelinde yatan neden ise iPhone satışlarından yeteri kadar kazancın elde edilmemesi olarak açıklanmıştır. 5 hafta gibi kısa bir süre sonunda şirket 190 milyar dolarlık bir kayıp yaşadı. Yorumlar Apple kanadının Yunanistan milli gelirinden daha fazla kayıp yaşadığı şeklinde oldu. Şuan ki gerileme sonunda ise 920 milyar dolar seyrinde bir piyasa değeri ile günü kapattı.

Apple tarafından açıklanan herhangi bir resmi açıklama olmamasına karşılık piyasaya oldukça fazla etki bırakan bir kayıp olmasından dolayı yorumların ardı arkası da kesilmedi. Piyasaya sürülen son iPhone telefonlarının fiyatlarının oldukça yüksek olmasından dolayı yeteri kadar satış olmaması ise bir çok yorumcunun ulaştığı ortak noktalardan bir tanesi olarak dikkat çekti. Apple da bir süredir durumun farkında olduğunu anlatan sinyaller vermeye başlamıştı.