Netflix Şifreli Ebeveyn Koruması Sağlama

Paylaş!

Pek çok yapıma ev sahipliği yapmakta olan netflix ailelerin çocuklarını istenmeyen içerikleri kullanmasına da yardımcı olmaktadır. Peki Netflix Şifreli Ebeveyn Koruması Sağlama nasıl yapılmaktadır. Platformda çocuklara özel bir bölümün yanı sıra şifreli ebeveyn koruması özelliği de yer almaktadır.

Şifreli Korumda Yaş Sınırı Belirleme

Netflix’te kullandığı profillerde istenilmesi hainde yaş sınırı da belirlenebilmektedir. Çocuğunuzun kullanmasına izin vereceğiniz profili seçip, önce yetişkinlik düzeyinin belirlemelisiniz. Çocuğunuz belirlediğiniz yaş sınırının üzerinde bir film izlemek istediğinde şifreli sistem devreye girmektedir.

Koruma Sistemi Nasıl Aktifleştirilmektedir

Öncelikli olarak İnternet tarayıcısından Netflix hesabı açılır ve hesap sayfasına giriş yapılır. Ayarlar menüsüne girilerek burada yer alan ebeveyn kontrolleri seçeneği bulunur. Kendinize bir şifre belirlersiniz. Bu şifreyi belirlerken izlenmekte olan kriter ise şifrede sadece rakam kullanılmasıdır. Şifrede kesinlikle harf kullanılmamalıdır. Şifreyi belirledikten sonra koruma seviyesi belirlenmelidir:

Kullanılmakta olan koruma kategorileri ise; Küçük Çocuklar (Tümü), Büyük Çocuklar (7+, Bazıları ise 13+), Gençler (13+) ve Yetişkinler ( 16+ ve 18+) şeklindedir. Bu koruma türlerinden bir tanesi seçildikten sonra ayarları kaydet demeniz yeterli olmaktadır. Bundan sonra yetişkinlere özel içeriklere erimek için belirlenen şifrenin kullanılması gerekmektedir.

Belirli Programları Şifreleme

Netflix’te belirli film ve dizileri şifrelemek için bu şifreyi kullanabilirsiniz. Programda çıkan kutucuğa çocuğunuz uzak durmasını istediğiniz dizi ve filmlerin ismini yazarak onaylamanız gerekmektedir. Çocuğunuz bu o içeriği tıklamak istediğinde karşısına şifre ekranı gelmektedir. Çocuğunuz sizi belirlemiş olduğunuz şifreyi bilmediği için bu programları izleyemeyecektir. Belirlemiş olduğunuz engelleme listesinde izlemek istediğiniz dizi veya film çıkartmak istediğinizde ise; Ebeveyn Kontrol Ayarları bölümüne yer alan listeden bu programın adını kaldırmanız yeterli olmaktadır.