Ekran Görüntülerini Etkisiz Kılan Gözlük Geliştirildi

Paylaş!

Ekran görüntülerini etkisiz kılan gözlük geliştirildi. Gün içerisinde, teknoloji ile yakından ilgilenen kişiler birçok ekran ve ekran ışığına maruz kalmaktadır. Bu ışık insanların gözlerine belirli bir süre sonra, zarar vermekte, gözlerde yanma, kapanma ve acı hissi vermektedir. Daha önce geliştirilen Blue Light özelliğine rağmen, bunu yetersiz bulan Amerikalı vatandaş ve film yapımcısı olan Ivan Cash ekranlardan gelen istenmeyen ışığı alıp bunun yerine simsiyah ekran veren gözlük geliştirdi. Mucit yaptığı açıklamada birçok ekrana maruz kaldığı bu ışıklardan bıktığından dolayı böyle bir ürün geliştirdiğini beyan etti.

Gözlük Talep Görüyor Mu?

Gözlüğü geliştiren kişinin gözlüğe verdiği isim ise IR GLASS olarak tanımlamaktadır. Bu gözlük sadece ekranları değil dışarıda gezerken, elektronik reklam tabelaları, ya da firmaların elektronik reklam panolarını da engellemektedir. Ürün şu anda test aşamasında olmasına rağmen dünya üzerinden birçok yerden talep edilmektedir. Buna karşın ürünün kısa sürede test aşamalarını tamamlayacağı söylenildi. Test aşamasından sonra birçok yerde ve seri şekilde satışa sunulacağı öğrenilen gözlüğün şimdiden bile bu gözlüğe destek vermek için yaklaşık 150 bin dolar civarında gelir elde etmiş durumda.

Mucit geliştirdiği gözlük için belirlediği fiyat ise binlerce dolara tekabül ediyor. 25.000 dolar civarı fiyat biçen Cash, ürünün çok önemli bir icat olduğunu söylüyor. Cash bu icadından önce birçok farklı teknolojik hareketler de bulunmuştur. İnsanların aklına gelmeyecek şekilde, e-maillerin birleşiminden elde ettiği bambaşka fotoğraflar yapmıştır. Cash kendini, sosyal medyaya, karşı bir duruş gösteren ve bu mecralara eleştirel gözle bakabilen birisi olarak tanımlıyor. Bunun gibi değişik birçok projesi olduğunu dile getiren Cash, bu yaptığı fotoğrafları, ülkenin her köşesinde sergilemek istediğini dile getiriyor. Şu anda sadece yetişkin bireyler için üretilen gözlük, ileri tarihlerde çocuklar için de üretebileceği belirtiliyor.

Gözlük Biçimi Nasıl?

Gözlük şekil itibari ile günümüz modasından uzak bir görüntü çizmekte. 80’li yılların modasını yansıtan gözlük bu haliyle insanların daha fazla ilgisini çekmiş durumda. Daha farklı model ve şekillerde gözlük çıkarabileceğini belirten Cash bu gözlüğün başlangıç olduğunu dile getirdi.