Bilgisayar Fan Sesi Nasıl Durdurulur?

Paylaş!

Bilgisayar kullanıcılarının en çok rahatsız olduğu konulardan birisi de bilgisayar fan sesidir. Bu nedenle bilgisayar kullanıcıları belli bir süre sonra fan sesinin artışına bağlı olarak rahatsızlık duyduklarından bilgisayar fan sesi nasıl durdurulur? sorusuna yanıt arıyorlar. Bilgisayar fan sesinin yükselmesinin çeşitli nedenleri bulunuyor. Bu nedenlere bağlı olarak da fan seslerini azaltmak için de çeşitli teknikler söz konusudur

Bilgisayarın Bakım ve Temizliği

Fan sesinin yüksek olmasını sağlayan ana nedenlerden birisi de bilgisayar donanımlarının tozlanmasıdır. Özellikle kasa içinde yoğun bir toz tabakasının mevcut olması fanın tam olarak çalışmasını engellediğinden bu da fan sesinin yüksek olarak gelmesine neden oluyor. Bu nedenle bilgisayar kasalarının içi belirli zaman aralıklarında temizlenmeli ve bakımlarının yapılması gerekiyor. Periyodik bakım ve temizlik işlemleri ile birlikte fan sesi rahatsız edecek düzeylerde olmayacaktır.

Bilgisayar Performansı

Bilgisayar performansı da fan sesini yakından ilgilendiren konuların başında geliyor. Yüksek performans ile çalışan bilgisayarlar yüksek güç kullanırken buna bağlı olarak da yüksek fan sesleri çıkarırlar. Ancak ekonomik bir güç ile çalışan bilgisayarlar da fan sesleri oldukça az olması nedeni ile oldukça önemli ve kullanışlıdır.

Donanım ve Yazılımsal Nedenler

Bilgisayar kasa içerisinde yer alan donanımsal parçaların bilgisayar içerisinde yer alan diğer parçalar ile uyumlu olması gerekiyor. Aynı zamanda yazılımlar arasında da uyum olması gerekiyor. Çakışan programlar bilgisayar performansını etkilediğinden bu da yüksek fan sesine neden olabiliyor. Sayılan tüm bu nedenler göz önüne alındığında bilgisayardaki yüksek fan seslerine neden olan etkenler ortaya çıkabiliyor. Çözüm yolları tam olarak yerine getirildiğinde yüksek fan sesi sorunundan kurtulmak mümkündür. Yapılması gereken en temel nokta bilgisayarın bakım ve temizliğidir.